6 °C

Kayseri’de topraksız tarım için model çalışma yürütülüyor

Girdi maliyetlerinde tasarruf sağlayan, kalite ve rekolte olarak daha verimli sonuçlar elde edilen topraksız tarım modeli Kayseri’de de yaygınlaşıyor... Hilal Sönmez'in haberi...

Kayseri’de topraksız tarım için model çalışma yürütülüyor

Hilal SÖNMEZ

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) çiftçileri ve girişimcileri topraksız tarım (Hidroponik) üretimine teşvik etmek için model çalışma yürütüyor. İlk denemelerini marul ve çilek üzerinde yapan Borsa, bölgedeki üreticilere faydalı olabilecek diğer ürünlerde de deneme üretimlerini sürdürecek.

İç Anadolu Bölgesi’nde topraksız tarımın uygulanabilirliğini göstermeyi hedefl ediklerini ve ilgili girişimcileri bu konuda bilinçlendirmek istediklerini söyleyen KTB Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, “Kayseri Ticaret Borsası olarak kurduğumuz demo üzerinden marul ve çilek yetiştirdik. Şu ana kadar deneme sonuçlarımız istediğimiz şartları sağladığımızı gösteriyor. Bu sonuçlarını girişimci iş insanlarımızla ve konuyla ilgilenen tüm üreticilerle paylaşabilir, onları yönlendirebiliriz. Topraksız tarım, istekli yatırımcıları tarım piyasasına çekmek için ideal bir sistem. Bu sistemle mevcut tarımsal üretim potansiyelimizi artırmak mümkün. Kayseri’nin profesyonel çiftçilerinin böyle bir sistemle yılın 12 ayı verim almasının, Türkiye çapında hissedilir olumlu sonuçları olacak. Bu tarz mekanizasyonların tarım üzerinde uygulanması mevcut verimi her daim artıracaktır” diye konuştu.

Maliyet tarla üretiminden düşük

Bölge şartlarında başka ürünleri yetiştirmek için denemelere devam edeceklerini anlatan Bağlamış, “Topraksız tarım ile yetiştirilen ürün, kalite ve rekolte bakımından topraklı tarımdan daha verimli sonuç almamızı sağlayacak. Gübre ve su giderleri ile işçilik maliyeti tarla üretiminden daha düşük. Kontrollü koşullar altında tarım yapıldığı için ilaç giderleri de ya olmuyor ya da yok yok denecek kadar az oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de topraksız tarım alanları 10 bin dekara ulaştı

Dünyada hızla yaygınlaşan topraksız tarıma (hidroponik) Türkiye’de de ilgi artmaya başladı. 1995 yılında Antalya’da başlayan topraksız tarımda üretim alanı 10 bin dekara ulaştı. Kayseri Ticaret Borsası’nın paylaştığı bilgilere göre bu alanların yüzde 55’i Ege, yüzde 43’ü Akdeniz, yüzde 2’si Marmara Bölgesi’nde bulunuyor. İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore, ABD, İsrail, Kolombiya ve Çin gibi birçok ülkede yaygın olarak yapılan topraksız tarım, en çok toplam sera alanının yüzde 95’ine ulaşan oranla Hollanda’da gerçekleştiriliyor.

Bağlamış, topraksız tarım ile çevre kirliliğinin önüne geçildiğini, enerji ve işgücü tasarrufunun yapılabildiğini söylüyor. Bağlamış, “Dünyada ve Türkiye’de topraklı tarımın yan etkileri olarak toprak kaybı, toprak yorgunluğu, hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu, aşırı gübre ve su tüketimi, yer altı su kaynaklarının kirlenmesi gibi sebepler, büyük sorun teşkil ediyor ve bir an önce çözüm üretilmesi gerekiyor. Çözüm önerilerinden bir tanesi de hidroponik olarak öne çıkıyor. Verimli topraklar gerektirmediği için verimsiz topraklar da bu sayede değerlendirilmiş oluyor” dedi.

Topraksız tarımda ürün nasıl yetiştirilir?

Öncelikle yerleştirilen fideler için besin solisyonu hazırlanıyor. Hazırlanan besin solisyonu sistemdeki suya ilave ediliyor. Su motoru vasıtasıyla sistem borularına su basılarak, fide yuvalarına yerleştirilen fidelerin köklerinin suya değecek şekilde yerleştirilmesi sağlanıyor. Bitki kökler vasıtasıyla hazırlanan sudaki besin değerlerini alarak hızlı bir şekilde büyümesini gerçekleştiriyor. Bu esnada suyun ph ve iletkenlik değerleri sürekli takip edilerek, besin solisyonu kontrol altında tutuluyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap