10 °C

Kayseri’de yetiştirici birliği ‘Hunat Süt’ü piyasaya çıkaracak

Kayseri’de süt üretimini artırmak ve üreticiyi desteklemek için Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, bin 300 üyesi ile üretilen sütü kendi kurduğu tesiste işleyerek “Hunat Süt" markası ile piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Kayseri’de yetiştirici birliği ‘Hunat Süt’ü piyasaya çıkaracak

Hilal DÖNMEZ

Türkiye’nin en başarılı kooperatiflerinden biri olan Tire Süt’ün ardından Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği de bölge üreticisinin sütünü kendi kurduğu tesiste işleyerek ‘Hunat Süt’ adıyla piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Birlik Başkanı Günay Çakı, ilk üretim için gün sayan süt işleme tesisinde pastörize süt, yoğurt, ayran, tereyağı ve peynir çeşitleri üreteceklerini söyledi.

Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin iştiraki olarak Bünyan ilçesinde kurulan Hunat Süt’ün, kırsaldaki üreticinin sütünü aracısız bir şekilde işleyerek pazara sunacağını dile getiren Çakı, böylece hem üreticiyi destekleyeceklerini hem de tüketiciyi koruyacaklarını söyledi.

Kayseri’de günlük süt üretimi 500 ton

Üretim tesisinin işleme kapasitesi şimdilik 30 ton olduğunu, ancak talep arttığında 60 tona kadar çıkacaklarını ifade eden Çakı, “Hunat Süt markası altında pastörize süt, yoğurt, ayran, tereyağı ve peynir üreteceğiz. Deneme üretimini yaptık, patentimizi aldık ve ürün paketleme kovalarımızın basımı gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde tam anlamı ile üretime geçmiş olacağız. Ayrıca Köşk Mahallesi’nde satış yapmak için dükkan kiraladık ve üyelerimizin işlediği süt ürünlerini ve ilerleyen zamanlarda eti orada satacağız. Adı Hunat Marketi olacak. Önümüzdeki dönemde hem tesisin kapasitesini artırmayı hem de marketlerin şubelerini açmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Kayseri’de süt üretimini de artırarak, kendi üreticileri ile tüm Türkiye’de isim yapmış bir marka olmayı hedefliyoruz” dedi.

Kayseri’nin günlük süt üretimi yaklaşık 500 ton civarında seyrediyor. Bu sütün 250 tonu ise sadece Develi İlçesi’nden elde ediliyor. Birliğin yaklaşık bin 300 üyesi ve 63 bine yakın sığırı var. Kayseri genelinde ise doğurgan hayvan sayısı 80 bin civarında seyrediyor. Sığır yetiştiriciliği ve süt üretimindeki rakamların Kayseri için çok düşük kaldığını dile getiren Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı, “Kayseri kırsalı süt üretim miktarı ve hayvan yetiştiriciliği açısından sınıfta kalmış durumda. Kayseri için kabul edilebilir miktarlarda süt üretemiyoruz. Üretici para kazanamıyor. Kazanamadığı zaman da üretimi bırakıyor. Birkaç güne kadar ilk ürünlerimizi piyasaya sunacağımız Hunat Süt ile küçük üreticiyi desteklemiş olacağız. Birliğimize üye yaklaşık bin 300 kişi de Hunat Süt’ün doğrudan ortağı olacak. İlerleyen süreçte Kayseri kırsalını hareketlendirecek ve üreticinin kaybettiği umudu tazeleyeceğiz” diye konuştu.

Üretimde öncelik kalite olacak

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Kayseri’deki sütün yüzde 48’ini kendisi kontrol ediyor ve topluyor. Üç farklı ulusal firmaya bu sütler gönderiliyor. Hunat Süt’ü ise hiçbir destek ve teşvik almadan doğrudan üyelerden sağlanan gelirlerle hayata geçirdiklerini paylaşan Günay Çakı, “Önceliğimiz üretim miktarı değil, kalite olacak. Sütü ineğin memesinden çıkmış hali ile tüketiciye ulaştıracağız. Tüketici talebi kadar üreteceğiz ve zamanla büyüyeceğiz. Kayseri’deki süt ve hayvan miktarının artması için farklı çalışmalarımız da var. Üreticileri finanse edip ayakta kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Kayseri süt ürünlerinde tükettiği kadar mamul yapamıyor. Bazı büyük firmalar Kayseri’den bir litre süt almıyor ama Kayseri’ye süt satıyor. Türkiye’de bizim durumumuzda olan il sayısı çok az. Hunat Süt bu bakımdan da çok önemli bir rolü üstleniyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap