KDV indirimi ne zaman bitecek?

Pandeminin ekonomiyi olumsuz etkilemesinin ardından KDV indirimine gidilmişti. Çok sayıda hizmette KDV indirimi yapılırken, geçtiğimiz günlerde KDV indirimi kararı uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre KDV indirimi 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KDV indirimi konusundaki karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. COVID-19 pandemisi nedeniyle ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkilenmesini önlemek ve normalleşme sürecine katkı sağlamak amacıyla uygulamaya geçen KDV indirimi konusunda karar geçtiğimiz günlerde uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre KDV indirimi 31 Mayıs 2021 tarihine uygulanacak.

KDV indirimi hangi sektörlerde devam edecek?

ş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetlerinde KDV indirimi devam edecek.

Söz konusu vergi indiriminden, malzemeleri hariç şu faaliyetler de yararlanacak:

“Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı, evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı, mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri.”

Temmuz ayında yürürlüğe giren KDV indirimi ile KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmişti.

Etiketler