Komşu'ya '400 milyon euroluk' can simidi

UND, ekonomik krizin pençesindeki Yunanistan'a lojistik alanında iş birliği teklifinde bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'a lojistik alanında iş birliği teklifinde bulundu. Yunanistan yönetimi Türk nakliyecilerinin çağrısını dinlerse, Bulgaristan'ın Türk tırlarından elde ettiği yıllık 400 milyon euroluk gelire talip olacak. 

UND'den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'da kurtarma programı için yapılan referandumdan hükümetin desteklediği "Hayır" oyu çıksa da, ülkenin içinde bulunduğu krizin devam ettiği belirtildi.  

UND, "Yeni bir İpek Yolu Yaratalım" sloganıyla yaptığı çağrıda, Çin'den başlayarak Anadolu, Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya uzanan ticaret yolunu yeniden canlandırmayı önerdi. UND çağrısında, bu adımın bölgedeki stratejik önemlerinden dolayı, her iki ülkenin ticaret hacimlerinde canlanma imkanı sağlayacağı kaydedildi.   

"350-400 milyon euroyu Yunanistan kazanabilir" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin Yunanistan'a 2014 yılı itibarıyla 1,5 milyar dolarlık ihracatı, 4 milyar dolarlık ithalatının bulunduğunu belirtti. İş birliğinin win-win esasına dayanacağına dikkati çeken Şener, şu ifadeleri kullandı:  

"Söz konusu işbirliği ile sadece Yunanistan değil aynı zamanda Türkiye de önemli kazanç  elde edebilir. Avrupa Birliği,  Yunanistan'ın yollarına 6 milyar euro yatırım yaptı,  ancak asıl mesele bu yolları kullanarak ticareti geliştirmek olmalıdır. Türkiye'den, Bulgaristan'dan her gün 750 araç çıkarılırken Yunanistan tarafından 150-200 araç çıkabiliyor. İpsala'nın Türkiye tarafında 136, Yunanistan tarafında ise 31 personel çalışıyor. Bulgaristan,  Türkiye'nin ihracat taşınması ve geçişlerinden yıllık 350-400 milyon euro gelir elde ediyor. Bu parayı Yunanistan da kazanabilir." 

Bu konularda ilginizi çekebilir