5 °C

Kriz de var fırsat da ekonomiye odaklanalım

Erken seçim tartışmalarının gündeme gelmemesini isteyen Anadolu İş dünyası temsilcileri, “İktidar veya muhalefet kim seçimi gündeme getirirse vebali boynuna. Türkiye’nin gündemi artık ekonomi olmalı ve kalıcı adımlar atılmalı” mesajını verdi... Hilal Sönmez'in haberi...

Kriz de var fırsat da ekonomiye odaklanalım

Hilal SÖNMEZ

Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, İstanbul seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ederek, iktidar ve muhalefete 4 yıl geçecek seçimsiz dönem için uyarıda bulundu. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın'ın da konuk olduğu toplantıda, son beş yılda çok sayıda seçim yapıldığını ve son seçimin de 23 Haziran’da tamamlandığını dile getiren Büyüksimitci, “Artık 4 yıl net seçimsiz dönem yaşayacağımızı umuyorum. Türkiye’nin artık yeni bir seçimle uğraşacak zamanı yok. İktidar veya muhalefet tarafından herhangi bir şekilde seçim gündeme getirilirse vebali boyunlarınadır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ay sonunda yapılması planlanan ziyaretlerinden de olumlu sonuçlar beklediklerini kaydeden Büyüksimitci, “Artık herkesin konuştuğu bir takım problemlerimiz var. Amerika ve sınır ülkelerimizle olan bu sıkıntılarımızı hep birlikte odaklanarak çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Amerika pazarına ağırlık vermemiz gerekiyor”

Büyüksimitci, döviz, enflasyon, yüksek faiz oranları ve işsizliğin sanayi ve ticaret şirketleri ile halkı zorlamaya devam ettiğini vurguladı. İlerleyen süreçte Avrupa ve Amerika’nın faiz indirimi ve parasal gevşeme yapacağına ilişkin önemli emareler olduğuna işaret eden Büyüksimitci, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye ve dünyadaki ekonomistler bu konuda net görüşler bildiriyor. Tür

kiye’nin bu dönemdeki en büyük sıkıntısı dış kaynağı ucuza bulabilmek. Çünkü Türkiye’nin borcunun çevrilebilir olduğunu ve bu konuda panik yapılmaması gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Avrupa ve Amerika’da alınan kararların da Türkiye için olumlu olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki bir yıllık sürede yaklaşık 177 milyar dolar civarında dış borç yükümlülüğümüz var. Bu kesinlikle olacağına inandığımız parasal gevşeme ve faizin düşmesi ile Türkiye’nin kolayca atlatabileceği bir durum. Bizim bir avantajımızda borçlarımızın dolar, gelirlerimizin ise euro ile olması. Şu anda ilk olarak Amerika Merkez Bankası’nın harekete geçeceği varsayılıyor. Dolayısıyla paritede euro lehine bir durum oluşması söz konusu. Bu durum bize pozitif olarak yansıyacaktır. Avrupa’da Amerika’ya göre daha çok hissedilen bir durgunluk ve küçülme var gibi gözüküyor. Bu durumda bizim ihracat için Avrupa dışında farklı pazarlara, özellikle tüketim alışkanlığı çok yüksek olan Amerika pazarına ağırlık vermemiz gerekiyor.”

“Amerika ve Avrupa’daki parasal gevşeme Türkiye için sıcak para mesajı olabilir”

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise Amerika’nın faiz artırım kararlarından vazgeçiyor gibi gözükmesi ve hatta faiz düşürme kararı, hemen akabinde Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye devam edeceğini göstermesini Türkiye için çok önemli bulduğunu söyledi. Bunun bir fırsat yaratacağını ve sanayicilerin bu konuyu biraz değerlendirmesini isteyen Özkaya, “Amerika ve Avrupa’daki parasal gevşeme, Türkiye ve gelişmekte olan diğer ülkeler için sıcak para mesajı olabilir. Önümüzdeki süreçte Amerika Merkez Bankası’nın faizleri artırmaması ve Avrupa Merkez Bankası’nın da genişleme politikası nispeten faizlerin düşmesine, kurların stabil olmasına katkıda bulunacaktır. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde finansa erişimde belki biraz daha kolaylık ve düşük faiz görebiliriz. Sanayiciler olarak bu sıcak para döneminde geçmişteki hatalarımızı gözden geçirip tekrar aynı hatalara düşmemeli ve bu dönemi iyi kullanmalıyız. Bir takım atıl duran varlıklarımızı da aktiflere çevirmek, pasif taraftaki borçlarımızı azaltmakta faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Faiz indirim sinyali Türkiye için fırsat olabilir

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanvekili İbrahim Gökçüoğlu, ülkenin gündeminin artık ekonomi olması gerektiğini dile getirdi. Türkiye gibi gelişmekte olan ve sorunları derinleşen bir ülkenin son 2.5 yılda 4 seçim yapmasının, neredeyse her 6.5 ayda bir yapılan seçim propagandalarının ülke kaynaklarının boşa harcanması anlamına geldiğini ifade eden Gökçeoğlu, “6. ayın son haftasındayız, hala seçim gündeminden çıkamadık. Üstüne erken seçim söylemleri yoğunlaşıyor. Oysa ki siyasi, sosyal, ekonomik o kadar çözüm bekleyen konumuz var ki. Artık konuşma değil, hizmet zamanı. Söylemekten yorulduk ama bir kez daha altını çizelim. Türkiye’nin gündemi artık ekonomi olmalı ve kalıcı adımlar atılmalı. Özellikle de son FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesi, belki de ülkemiz için bir fırsat. ABD ile yaşanan S400 gerginliği, Doğu Akdeniz’de yaşanan doğalgaz ve petrol arama gerginliği süreci de çok iyi yönetilmeli” dedi. Türkiye yerel seçimlere odaklanmışken, küresel ekonomide de ciddi gelişmeler olduğunu hatırlatan Gökçüoğlu, “ABDÇin ticaret savaşının akıbeti, 28-29 Haziran G-20 Zirvesi’nde yapılacak görüşmelere bağlı. Çin-İngiltere yakınlaştı ve karşılıklı diyalogları arttı. G20 maliye bakanları toplantısında Facebook, Google, Amazon gibi teknoloji devlerinin vergilendirilmesinde uzlaşıldı. ABD, İran’ın petrokimya sektörüne yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe koydu. Dünya Bankası ve Fitch küresel büyüme beklentisini aşağı çekti. FED ve Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu, indirim sinyali verdi. Brexit çıkmazında İngiltere Başbakanı May istifa etti. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi anlaşması yürürlüğe girdi. AB Komisyon Raporu’nda Türkiye için AB üyelik sürecinin durma noktasına geldiği, yeni fasılların açılmasının veya açılan fasılların kapanmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Facebook tarafından kripto para Libra tanıtıldı” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap