Kulüp yöneticiliğini babadan, demir çeliği dededen öğrendi

Beşiktaş Spor Kulübü’nün yeni başkanı Ahmet Nur Çebi, iş yaşamı ile kulüp yöneticiliğini yıllardır beraber yürüten bir aileden geliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mustafa Kemal ÇOLAK

Demir çelik sektörünün duayen ismi baba Yaşar Kaptan Çebi Karabük Spor’un kurucularından ve eski başkanlarından. Trakya’nın ilk özel limanını kuran Çebi Ailesi, demir çeliğin yanı sıra enerjiden, armatörlüğe uzanan dev bir grubu yönetiyor.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 34’üncü başkanına ilişkin seçimini geçen pazar günü yaptı. İş insanı Ahmet Nur Çebi’nin hazırladığı liste, açık oy farkı ile Beşiktaş Kulübü’nün yeni yönetim kurulu olarak seçildi. İlk kez 2012’de kulüp yöneticiliğine gelen Çebi, bu kez başkan olarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün başarısı için mesai yürütecek.

Babadan, hatta dededen demir çelik tüccarı ve sanayicisi olan Ahmet Nur Çebi için kulüp yöneticiliğinin de babasından geçtiğini söylemek gayet mümkün. Babası, Yaşar Kaptan Çebi, memleketleri Trabzon’da döneminin iyi futbolcuları arasında yer alırken, spora olan ilgisini kulüp yöneticiliğinde de gösterdi.

Babadan gelen miras

Yaşar Kaptan Çebi, babası Ahmet Çebi ile birlikte başladığı demir çelik sahasındaki iş yaşamını ve kulüp yöneticiliğini 1955’te ailesini alarak göç ettiği Karabük’te de devam ettirmiş. Baba Yaşar Kaptan Çebi’nin başarılı iş yaşamının yanı sıra Karabük Spor Kulübü’nün de kurucu başkanlığını yapması, spor yöneticiliğinin ailede bir gelenek olarak ortaya çıkmasına neden oluyor.

Karabük TED Koleji’ni bitiren Ahmet Nur Çebi, dede mesleği demir çeliğe olan ilgisini Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde okuduğu dönemde İstanbul’da da sürdürdü. Perşembe Pazarı’nda demir ticareti yapan Çebi, babasından kalan gelenek ile Galata Spor ve Kartal Spor’da yöneticilik ve başkanlık mesaisi yürüttü.

Yani birkaç gün önce oturduğu koltuktan çok önce Çebi, iki kulüpte daha başkanlık yaptı. Daha önceki yöneticilik dönemlerinde de Beşiktaş’a geldiğinde de ailesi ile istişare yapmayı sorumluluğunun bir parçası saydığını söyleyen Ahmet Nur Çebi, “Ailemden onay ve destek almak en büyük motivasyonumu oluşturdu” diyor.

Zorlu dönemde başladı

Beşiktaş Spor Kulübü şu dönemde zorda mıdır bilinmez ancak 2012’deki yönetime hazırlanırken, kendisinden bir yaş küçük kardeşi Tayfun Çebi’den duyduğu sözler anlamlı sayılabilir: “Beşiktaş zor durumda. Ağabey sen zor durumda olan çok yerde görev yaptın” diyen Tayfun Çebi’nin yönlendirmesiyle de kendisini başkanlık koltuğuna kadar taşıyacak Beşiktaş macerasını başlatıyor. ((bjk.com.tr’deki bir röportajından).

Hakikaten Ahmet Nur Çebi’nin iş yaşamı zor kararların verildiği dönemleri de içeriyor. Çebi’nin 25-50 yaş aralığında çok yoğun yatırımlarla geçen süreçte, genel ekonomide yaşanan krizler, grupta kritik kararların alındığı günlerin yaşamasına neden olur. Dilerseniz, bu noktada Çebi Ailesi’nin iş yaşamına biraz daha ayrıntılı bakalım. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aile, 1950’lerden bu yana demirci. Demir çelik alanının duayenleri arasında kabul edilen baba Yaşar Kaptan Çebi, ilk haddehanesini 1964’te 10 bin ton kapasite ile Karabük’te kuruyor. 23 yıl sonra Çorlu’da 300 bin ton kapasiteli bir tesis faaliyete geçiriliyor. 1993’te Marmara Ereğlisi’nde Trakya’nın ilk özel sektör limanı olan Martaş hizmete sokulurken, aile, ekonominin hızlı büyüdüğü 2000 yılında Marmara Ereğlisi’nde bir çelikhane kurma kararı alır. 100 milyon dolarlık yatırım devam ederken patlayan 2001 krizi, Çebi Ailesi’ni “Tamam mı, devam mı?” sorusu ile karşı karşıya bırakır. Kriz nedeni ile kurlar yükselmiş, kredi kaynakları kesilmiş, yatırımlar durma noktasına gelmiştir.

‘Çaresizlikten’ doğan dev

Ahmet Nur Çebi, belki de iş yaşamının en kritik günleri olarak kabul edilebilecek o döneme ilişkin Ekonomist Faruk Türkoğlu’nun hazırladığı gazetemiz Dünya yayınları arasında çıkan Cumhuriyet Dönemi Sanayii’nde Kim Kimdir’ adlı kitapta, duygularını şöyle aktarıyor: “Çaresizlikten yaptık cesaretten değil, geri dönüşü yoktu. Yüzmeye başlamıştık, derenin ortasındaydık. Geriye dönmek yerine öbür tarafa geçtik. Çok kötü olabilirdi. Biraz biz gayret ettik, biraz da talihimiz yardım etti. Yoksa o günleri hatırlamak dahi istemiyorum.Bitiremeyeceğimi zannettiğim günlerdi.”

Aile, zorlu günleri kendisini önceki yıllarda emekli etmiş Yaşar Kaptan Çebi ile çocukları Ahmet Nur, Tayfun ve Arzu Efe’nin ortak hünerleri sayesinde aşma başarısı gösteriyor. Bugün Ahmet Nur Çebi’nin yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni yürüttüğü Kaptan Şirketler Topluluğu, demir çelik, liman işletmeciliği, lojistik, depoculuk, enerji, armatörlük ve tersanecilik alanında faaliyet yürütüyor. 1830 kişinin çalıştığı, 1 milyar dolar cirolu grup, tersane, gayrımenkul, enerji ile birlikte geri dönüşüm alanlarında yeni projeler ile yatırımcı yönünü sürdürmeyi planlıyor.

YAZICI’YA SAYGI

Çebi Ailesi’nin Ahmet Nur Çebi’nin henüz 5 yaşında iken adım attığı Karabük, Kardemir’in varlığı ile onlarca müteşebbis için çekim merkezi olur. Çebi Ailesi gibi demir çelikte dev bir holdinge dönüşen Yazıcı Holding’in kurucusu rahmetli Recep Sami Yazıcı da o tarihlerde Karabük’tedir. Ahmet Nur Çebi, bir söyleşisinde Yazıcı’ya ilişkin “Mahallemizde hepimizin ağabeyi idi ve tüm herkesi Beşiktaşlı yaptı” diye anlatıyor.

KAPTAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU

Kaptan Demir Çelik: Grubun ilk göz ağrısı ve lokomotif şirketi. Üç haddehane ile birlikte kütük demir üretimi gerçekleştiriyor.

Martaş Liman: Trakya’nın ilk özel limanı olarak Marmara Ereğlisi’nde 1993’te kuruldu. 6 milyon ton/yıl yükleme boşaltma kapasitesine sahip. Martaş Ro Ro: Martaş Limanı’ndan Bandırma’ya ro ro taşımacılığı yapıyor.

Çebi Depolama: Martaş Limanı etrafında açık ve kapalı depoculuk faaliyeti yürütüyor. Çebi Gemicilik: Kuruyük gemileri ile taşımacılık, acenta ve kiralama hizmeti veriyor.

Çebi Tersane: Trabzon Sürmene’de her türlü deniz taşıtı üretimi gerçekleştiriyor. Çebi Enerji: 2003’te grubun kendi enerjisini üretmek için kurulan şirket, yıllık 64 MW üretim kapasitesine sahip.

Kaptan Geri Dönüşüm: Hayrabolu'da atık plastiği granüle dönüştürüyor.

Etiketler