27 °C

Kuru gıdada arz sıkıntısı fiyat artırdı

Yerli pirinçte fiyat artışı 20-30 kuruş, fasulyede ise 40-50 kuruş arasında oldu. İthal üründe ise kur kaynaklı 1 liraya kadar zam yaşandı. (Veysel Ağdar)

Kuru gıdada arz sıkıntısı fiyat artırdı

VEYSEL AĞDAR

Yerli kuru gıda ürününde arz sıkıntısı fiyatları artırdı. Toptan fiyatlarda yerli üründe 20- 60 kuruş, ithal üründe ise 1 liraya kadar fiyat artışı oldu. İthal üründeki fiyat artışı döviz kurundaki oynaklıktan kaynaklandı.

Alınan bilgiye göre, pirinçte fiyat artışı 20-30 kuruş, fasulyede ise 40-50 kuruş arasında görülürken, nohut ve mercimekte ise toptan fiyat geriledi. Buna göre nohudun fiyatında 30, mercimekte ise 10 kuruş gerileme oldu. Nohutta fiyat gerilemesinin arz kaynaklı olduğunu vurgulayan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, pirincin ise çeltik fiyatıyla paralel arttığını söyledi.

Geçen yıl nohut perakende fiyatının 9-10 liraya kadar çıkmasının üreticiyi cezbederek ekimini artırdığını kaydeden Reis, şöyle konuştu: "Ekim alanı artışı rekolteyi de artırdı. Bu da fiyatların düşmesine neden oldu. Geçen yıl yüksek fiyat nedeniyle ramazan kumanyasına giremeyen nohut, bu yıl yerini alacak. Fasulyede fiyat artışı devam ederse, ne yazık ki kumanyada yer alamayacak."

Fiyat artışının fasulye ve barbunyayı spesiyal ürün kategorisine soktuğunu vurgulayan Reis, toptanda fiyat artışının raf fiyatlarına da yansıyacağını söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap