9 °C

Lastiklere etiket zorunluluğu getirildi

Nihai kullanıcıların, lastik satın alırken bilinçli bir seçim yapmalarına olanak verilmesi için lastiklerin üzerlerinde özelliklerini taşıyan etiket veya çıkartma olması zorunluluğu getirildi.

Lastiklere etiket zorunluluğu getirildi

ANKARA  - Nihai kullanıcıların, lastik satın alırken bilinçli bir seçim yapmalarına olanak verilmesi için lastiklerin üzerlerinde özelliklerini taşıyan etiket veya çıkartma olması zorunluluğu getirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Lastiklerin Yakıt Verimliliği ve Diğer Esas Parametreler Gözetilerek Etiketlenmesi Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelik, Karayolları Trafik Kanunu hükümleri uyarınca, araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek ve sağlık ile çevrenin korunması amacıyla; yakıt tasarruflu, düşük gürültü düzeyli, güvenli lastiklerin kullanımını teşvik ederek, yol taşımacılığının güvenliğini, ekonomik ve çevresel verimliliği artırmak, lastik parametreleri hakkındaki uyumlaştırılmış bilgilerin etiketleme yoluyla sağlanarak, nihai kullanıcıların lastik satın alırken, bilgili bir seçim yapmalarına olanak verilmesiyle ilgili hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirliyor.

Yönetmeliğe göre, tedarikçiler, dağıtıcılara veya nihai kullanıcılara verdikleri lastiklerin sırtında veya teslim edilen bir veya birden çok özdeş lastiğin her bir partisinde yakıt verimliliği sınıfını, dış yuvarlanma gürültü sınıfı ile ölçülen değerini, uygulanabilirliği varsa ıslak tutuş sınıfını gösteren bir çıkartma veya bir etiket ile donatılmış olmasını sağlayacak.

Dağıtıcılar da satış noktasındaki lastiklerin, tedarikçiler tarafından sağlanan çıkartmanın açıkça görülebilir bir konumda olmasını veya lastiğin satışından önce etiketin nihai kullanıcıya gösterilmesini ve satış noktasında lastiğin hemen yanında açıkça teşhir edilmesini sağlayacak.

Bu yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında idari para cezası uygulanacak.
Yönetmelik hükümleri, "25/1/2012 tarihli ve 28184 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Motorlu Araçların ve Bunlar İçin Tasarlanan Römorklar, Sistemler, Aksamlar ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği'nde" tanımlanan "C1", "C2" ve "C3" sınıfı lastikleri kapsayacak.

Tip Onayı Yönetmelikleri

Öte yandan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Motorlu Araçların Çekme Tertibatları ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği", "Belirli Motorlu Araçların Çamurlukları ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" ve "Motorlu Araçların ve Römorklarının Araç Tanıtım Numarası ve İmalatçının Zorunlu Levhaları ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Söz konusu yönetmeliklerde, motorlu araçların çekme tertibatlarının, belirli motorlu araçların çamurluklarının ve motorlu araçlar ile römorklarının araç tanıtım numarası ve imalatçının zorunlu levhalarının taşıması gereken özellikler belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap