Limanlardaki hisselerini satıyorlar

2009’da İzmir Aliağa’da bulunan Ege Gübre Limanı içerisindeki terminali işleten İspanyol devi, hisselerini satarak Türkiye’den çekiliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

Jamaika’dan Kolombiya’ya, Aruba’dan Portekiz’e 2 farklı kıtada 20’ye yakın konteyner terminali işleten İspanyol devi Perez y Cia Sociedad Limitada, Türkiye’den çekiliyor. 2009’da İzmir Aliağa’da bulunan Ege Gübre Limanı içerisindeki terminali işleten İspanyol devi, hisselerini satarak Türkiye’den çekiliyor. İspanyol şirketin paylarını ise Ege Gübre alacak. Temmuz ayında başlayan süreç, geçtiğimiz gün resmi kurumlara yapılan başvurularla tamamlanmak üzere. İspanyol şirketin resmi sitesinde yer alan operasyon coğrafyasında Türkiye de artık yer almıyor.

400 bin TEU kapasiteli bir konteyner limanı haline gelen terminali İspanyol şirket 15 yıllığına üstlenmiş, ek olarak 15 yıllık uzatma hakkına sahipti. 2039 yılına dek işletme hakkı bulunan liman için 1 milyon TEU kapasiteye ulaştırılması planlanmıştı. 703 metre gemi yabaşabilir rıhtıma sahip liman, İspanyol şirketinin Türkiye’deki tek iştirakiydi. İspanyol şirket, Angel Bernardo Perez tarafından 1853 yılında Küba ile ticaret amacıyla kuruldu.

APM’NİN HİSSELERİNİ SOCAR ALMIŞTI

Hatırlanacağı üzere geçen yıl DÜNYA Gazetesi’nin ilk kez duyurduğu haberde dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollanda menşeli APM Terminalleri, İzmir'deki konteyner terminalini ortağı Azerbaycan petrol şirketi SOCAR’a devretmek için anlaşma imzalamıştı.

Petlim Konteyner Limanı olarak adlandırılacak olan liman Aliağa’da bulunuyor ve 1.3 milyon TEU yıllık kapasitesiyle Ege bölgesinin en büyük limanı olarak biliniyor.