6 °C

Maden ihracatı 7 ayda 2,9 milyar dolara ulaştı

İMİB, maden ihracatında bu yılın yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,95 artış kaydedilerek 2 milyar 953 milyon dolara ulaşıldığını açıkladı.

Maden ihracatı 7 ayda 2,9 milyar dolara ulaştı

İSTANBUL -  İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), maden ihracatında bu yılın yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,95 artış kaydedilerek 2 milyar 953 milyon dolara ulaşıldığını açıkladı. 2013 yılı Ocak-Temmuz döneminde maden ihracatının en fazla yapıldığı ilk beş ülke sırasıyla Çin, ABD, Irak, İtalya ve Belçika oldu.

İMİB'den yapılan açıklamaya göre, Türk madencilik sektörünün ihracatında önemli paya sahip Çin'e yapılan ihracat, bu yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 56 artarak 1 milyar 458 milyon dolara ulaştı. Bu rakam sektörün toplam ihracatının yüzde 50'sini oluşturuyor.

Çin'e değer bazında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ürün grubunu blok mermer ile traverten, krom cevherleri ve bu dönem yüzde 99'luk artış sağlanan bakır cevherleri oluşturdu.

Söz konusu dönemde madencilik sektörü ihracatında en fazla artış yaşanan bir diğer ülke de Bulgaristan oldu. 2012 yılının aynı dönemine göre Bulgaristan'a yapılan ihracat yüzde 173 artarak 61 milyon 108 bin dolara yükseldi.
 
Doğal taş ihracatı 1 milyar 263 milyon dolara çıktı

Türk madencilik sektörünün önemli alt sektörlerinden biri olan doğal taş sektörü ihracatı yüzde 22 oranında artarak 1 milyar 263 milyon dolara ulaşırken, yılın yedi ayında en fazla ihracat yapılan ilk beş ülke sırasıyla Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Fransa oldu.

Ocak-Temmuz 2013 döneminde Türkmenistan, Rusya, Libya ve Azerbaycan-Nahcivan'a yapılan doğal taş ihracatında da önemli bir artış gözlenirken, Rusya'ya yapılan ihracat bir önceki yıla göre yüzde 54 artışla 22 milyon 504 bin dolara ulaştı.

Aynı dönemde Libya'ya yüzde 106 artışla 23 milyon 820 bin dolarlık, Türkmenistan'a ise yüzde 146 artışla 14 milyon 22 bin dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleşti. Azerbaycan-Nahcivan'a yapılan doğal taş ihracatı ise yüzde 84 artarak 29 milyon 136 bin dolara ulaştı.  

Metalik cevherler ihracatı yüzde 40 arttı

Madencilik sektörünün önemli alt sektörlerinden metalik cevherler ihracatında da 2013 yılı yedi ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında artış gerçekleşti.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde metalik cevherler ihracatı 1 milyar 74 milyon dolara yükselirken, en fazla ihraç edilen ürünler bakır, krom ve kıymetli metaller oldu.

Açıklamada görüşüne yer verilen İMİB Başkanı Mehmet Özer, madencilik sektörü temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, "Türkiye ekonomisinin gelişim çizgisinde önemli bir yere sahip olan madencilik sektörü tarihi bir rekora doğru ilerliyor. 2013 yılının ilk yarısını son derece başarılı geçiren madencilik sektörü için Temmuz ayı ihracat rakamları da ikinci yarının müjdecisi oldu" değerlendirmesini yaptı.

Özer, her ay gerçekleşen rakamlarla 2013 yılı ihracat hedefi olan 4,5 milyar doların çok üstünde ihracatın hayata geçirileceğini dile getirerek, "İhracattaki istikrarlı tavrını sürdürerek 2023 hedefine doğru emin adımlarla yol alan sektörümüzün ihracat rakamlarındaki yükselen ivmesinin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.