8 °C

Marmaray araçları için imzalar atıldı

Projede kullanılacak demiryolu araçlarının temini sözleşmesi kapsamında 440 araç 2012-2014 yılları arasında teslim edilecek

Marmaray araçları için imzalar atıldı

 

ANKARA - Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nde kullanılacak demiryolu araçlarının temini ihalesinde imzalar atıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projede kullanılacak demiryolu araçlarının temini sözleşmesi kapsamında 440 aracın 2012-2014 yılları arasında teslim edileceğini bildirdi.

Projenin demiryolu araçlarının temini amacıyla çıkılan son ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzalandı. "Marmaray Projesi'nin Demiryolu Aracı İmali CR2 Sözleşmesi"nin imza töreni, Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Törene, DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Hyundai ROTEM Üst Yöneticisi Yeo-Sung Lee,  Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habib Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Chang Yeob Kim katıldı.

"Sözleşme 5 yıllık işletme hakkını da kapsıyor"

Yıldırım, sözleşmenin 440 adet demiryolu aracının temininin yanı sıra personel eğitimi, işletmeye alma eğitimi, yedek parça ve 5 yıl boyunca işletmenin bakımını da kapsadığını,projedeki araçların Marmaray'ın 2025'e kadar erişeceği trafik büyüklüğü göz önüne alınarak yapılacağını söyledi. Araçların 3 partide teslim edileceğini anlatan Yıldırım, teslimatın 2012-1014 yılları arasına yayıldığını belirtti. Yıldırım, engelli yolcular için de gereken tedbirlerin alındığını ifade ederek, DLH'nın gereken katkıyı ve titizliği göstereceğini dile getirdi.

Araç seferlerinin yoğun saatlerde 2, yoğun olmayan saatlerde ise 10 dakikada bir olacağını, 34 istasyonun bulunduğu 77 kilometrelik güzergahın 100 dakika tamamlanacağını anlatan Yıldırım, projenin her aşamasında rekabet şartları, kalite ve kamu yararının göz önüne alındığını belirtti. Yıldırım, Hyundai ROTEM ile EUROTEM'in Sakarya fabrikasının araçların imalatında kullanılmasının bunu kanıtlayan en önemli unsur olduğunu da ifade etti.

Araçları EUROTEM üretecek

Hyundai ROTEM Üst Yöneticisi Lee, CR2'nin yüklenici firması olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "CR2 kapsamında teslim edilecek trenler her ne kadar Boğaz hattında çalışacak olsa da sözleşmenin modern Türkiye'nin doğum yeri olan Ankara'da ve tüm Türk halkının modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü andığı bu günde imzalamak benim için çok anlamlı" diye konuştu.

Asya ve Avrupa'yı su altı tüneli ile bağlayan Marmaray Projesi'nin gerek anlamı gerekse tarihi açıdan dünyanın en önemli projelerinden biri olduğunu belirten Lee, projeyi tamamlayacak araçları üretecek EUROTEM'in Türk demiryolu sanayine katkı sağlayacağını ifade etti. Lee, "Boğaz tüneli aracılığıyla Avrupa ve Asya'yı bağlayacak trenlerin İstanbul'un bir başka eşsiz harikası olarak en kısa sürede gün ışığına çıkacağını" dile getirdi.

DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan ise ülkeye, Marmaray'da kullanılacak araçların ihalesinde 12 Mart 2008'de tekliflerini aldıklarını belirtti. Arslan, 4 uluslararası şirketin teklifinin eksiksizlik, sözleşmesel ve teknik kalite gereklilikleri ve mali uygunluk açısından incelendiğini ve araçların enerji tüketiminin de dikkate alındığını, buna en uygun teklifi Hyundai ROTEM'in vererek ihaleyi kazandığını anlattı.

Arslan, şartlar çerçevesinde ROTEM'in mali olarak 585 milyon 38 bin 104 euro teklifle kazandığı ihale kapsamında, 22 metre boylarında 30 tane 10'lu dizi, 10 tane 5'li dizi olacak toplam 440 adet aracın dönemler halinde teslim edileceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, Hyundai ROTEM Üst Yöneticisi Lee ve DLH Genel Müdürü Arslan, sözleşmeyi imzaladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.