21 °C

Mehmet Aslantuğ 'Tütsü By Düvee' ile besiciliğe başladı

DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Aslantuğ'un ortağı Erol Can Obdan da bütün zincirde düzenli olarak 60 kişilik istihdama ulaştıklarını, hasat dönemlerinde bu sayının daha da arttığını söyledi.

Mehmet Aslantuğ 'Tütsü By Düvee' ile besiciliğe başladı

Mehmet KAYA

Sanatçı, film ve dizi oyuncusu Mehmet Aslantuğ, işadamı Erol Can Obdan ile birlikte boş duran arazileri kullanarak doğal yemlerle ve uygun besi ırklarıyla et üretimi işine girdi. Aslantuğ, soğuk zincir ile eve teslim et ürettiklerini belirterek, kimseye rakip olmadıklarını, tarım alanında yeni bir iş modeli oluşturarak faaliyet sürdürdüklerini belirtti.

Aslantuğ, “Tütsü By Düvee” markası altında satışlarını gerçekleştirdiklerini belirterek, iş modellerinin boş arazilere yemlik bitki ekimi yapmak olduğunu ifade etti. Ayrıca satın alma garantisiyle çiftçilere yemlik bitki üretimi de yaptırdıklarını bildiren Aslantuğ, bu ürünlerle beslenmiş hayvanların etlerini kendi restoranlarında müşterilere sunduklarını kaydetti.

Erol Can Obdan ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Aslantuğ, “Dünyanın en iyi besi ırklarını üretiyoruz. Ekip biçerek, hasadını yaptığımız doğal yemlerle ve ormanla çevrili yamaçlarda, hiçbir aracı kullanmadan, soğuk zincir servisleriyle etleri ulaştırıyoruz” dedi.

DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Aslantuğ'un ortağı Erol Can Obdan da bütün zincirde düzenli olarak 60 kişilik istihdama ulaştıklarını, hasat dönemlerinde bu sayının daha da arttığını bildirdi. Obdan, buzağı doğumlarının devam ettiğini ve 1000’in üzerinde, yüksek et verimli Limuzin ırkı hayvan varlığına ulaştıklarını açıkladı.

“Üretimden, çatala kadar bir sistem kurduk. Bunu çok önemsiyoruz” diyen Can Obdan, Yalova’da kesimhane, Karamürsel’de Çiftlik ve Beşiktaş’ta restoran olmak üzere zincirin bütün halkalarını tamamladıklarını, ilerleyen dönemlerde nitelikli etlerin başka restoranlara satışının başlamasını planladıklarını bildirdi.

Yem için 4 bin dekara ekim yaptıklarını, 9 ayrı köyde 60 çiftçiye de sözleşmeli yem bitkisi ürettirdiklerini kaydeden Can Obdan, ekim yaptıkları alanların büyük kısmının daha önce boş olduğunu ve bu yönüyle de önemli katkı sağladıklarını bildirdi. Avrupa modelini baz alarak sözleşmeli hayvan yetiştiriciliğine gelecek yıl başlamayı planladıklarını söyleyen Can Obdan, “Aile işletmelerine yaklaşık 10 hayvan verilmesi ve erkek yavruları satın alma garantisi, aileler için sürdürülebilir bir model olacak. Veteriner ve zirai desteklerin verildiği, aileler için sürdürülebilir yaklaşımla 1 yıl içinde işe başlayacağız” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap