14 °C

Mercedes-Benz Türk: Ekonomik kriz kapıda

Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Maik, krize rağmen üretim rekoru kracaklarını belirtti

Mercedes-Benz Türk: Ekonomik kriz kapıda

 

AKSARAY - Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, ekonomik krizin kapıda olduğunu belirterek, "Biz buna rağmen bu sene tekrar üretim rekoru kıracağız. Bu krizde de tünelin ucundaki ışığı görmeyi umuyoruz ve kısmen görüyoruz" dedi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, Aksaray Valisi Sebati Buyuran, milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Baydilli ile diğer bazı yöneticilerin katıldığı Mercedes Benz Özel satış Merkezi'nde özel bir program düzenleyerek, Aksaray Fabrikasının güncel durumu ile ilgili bilgi verdi.

Maik, Mercedes Benz'in 22 yıldır Aksaray'da olduğunu 1995 yılında 10 bininci aracı ürettiklerini ve ondan sonra Mercedes'in adımlarını daha büyük atmaya başladığını söyledi.

Yıllar içinde çok büyük üretim sayılarına da ulaştıklarını ancak hiçbir zaman unutmadıkları ve kendilerine büyük tecrübeler kazandıran 1994, 1999 ve 2001 krizlerini de burada yaşadıklarını ifade etti.

"Mercedes-Benz her türlü krizle başa çıkabilir durumda"

Şimdi önlerinde yeni bir kriz olduğunu vurgulayan Maik, şöyle devam etti:

"Ancak Mercedes-Benz her türlü krizle başa çıkılabilir durumda. 2008'e çok hızlı ve başarılı başladık. İlkbaharda bu fabrikada üretilen 100 bininci kamyonumuzu üretim bandından indirdik. Aksaray'daki başarılarımızın en büyüklerinden birisi de ulaştığımız kalite seviyesidir. Bugün Aksaray'da üretilen araçların kalitesi tüm dünyada kabul görmektedir. Almanya'da üretilen araçtan hiçbir farkı yoktur."

Mercedes Benz olarak Türkiye'de 7 yıldır 9 ton ve üzeri kamyon pazarında lider olduklarını, Almanya'dan sonra Avrupa'da en fazla Mercedes Benz kamyonun satıldığı ülkenin Türkiye olduğunu belirten Maik, "Türkiye de 9 ton ve üzeri kamyon pazarına bakıldığında 2007 yılında yüzde 36,3'lük oranla pazar lideriyiz, peşimizden gelen iki rakibimizin toplamı dahi bizim toplam pazar payımıza yetişemedi. 2007 yılında 16 bin 8 araç ürettik, şu anda 16 bin 200 araç üretimi gerçekleştirdik. 2008 yılı hedefimiz olan 17 binin üzerinde araç üretimini gerçekleştirerek yeni bir üretim rekoruna doğru gidiyoruz" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.