Mesleki eğitim sistemine ‘Türk-Alman Model’i önerisi geldi

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Türkiye’de mesleki eğitime yönelik bir Türk-Alman Model Projesi uygulamak için proje geliştirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

Proje ile Almanya’da ikili eğitim sistemi olarak adlandırılan, öğrencilerin haftada 3-4 gün işletmelerde, iş başında, 1-2 gün ise okullarda eğitim gördüğü model ile Türk mesleki eğitim sisteminin güçlü yanlarının alındığı bir model geliştirilecek.

İş dünyasının katılımının önemsendiği projenin temel çerçevesi; Almanya’daki ikili (dual) meslek eğitim sisteminin temel unsurlarını kavrayan, Türk eğitim ve öğretim sisteminin mevcut güçlü yönlerini, deneyimlerini dikkate alan, meslek eğitim alanlarındaki ihtiyaçlara yönelik pratik tecrübeler elde etme amacını güden bir proje olarak çizildi. Almanya’da öğrencilerin yüzde 60’ı mesleki eğitim alıyor ve 300 dalda mesleki eğitim veriliyor. Almanya’da mesleki eğitimin ağırlıkta olmasının, ülkede genç işsizliğinin yüzde 5’li seviyelerde düşük seyretmesinin ana nedeni olduğu değerlendiriliyor.

Projeyi Türkiye’de ilgili tarafların da katılımıyla uygulamak istediklerini belirten Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Thilo Pahl, DÜNYA’ya yaptığı değerlendirmede, “Müşteri sorunlarının çözülmesi sadece meslek okulunda teoride öğrenilemez. Mesleki eğitim aynı zamanda, işi yaparak öğrenmeyi, yani işletmede iş başı eğitimi almayı gerektirmektedir. Öğrencilerin, okulda aldıkları teorik eğitimi işletmelerde pratiğe dökerken, aynı zamanda işletmenin eğitmenlerinden de eğitim almaları önemlidir. Böylelikle işletme içerisinde bir problem çözücü ve üreten bir işgücü haline gelirler’’ dedi.

Tilo Pahl, Türkiye’de iyi bir mesleki ve teknik eğitim sistemi olduğunu belirterek, bu alandaki eğitimde iş dünyasının partner olmasının gereklilik olduğunu vurgulayarak, “Dijitalleşme ve endüstri 4.0 alanlarında gerekli bilgilerin öğrenilmesi ve gelişmelerin yakından takip edilmesi için, özel sektörle yakın bir iş birliğinin kurulması önem

lidir. Bu kapsamda AHK olarak yenilikçi pilot projelere destek vermekten mutluluk duyarız. Bu tarz projeler, Türkiye için yetiştirilecek nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılmasını ve gençlerin istihdamının sağlanmasına katkıda bulunmasını aynı anda desteklemektedir” yorumunu yaptı. Tilo Pahl, Almanya’da uygulanan işyeri ve okulda belirli sürelerle eğitim görme modelindeki mesleki eğitimin, genç işsizliğinin yüzde 5’ler gibi düşük bir düzeyde kalmasını sağladığını anlattı.

Etiketler