Meyve sebzeye ruble darbesi

Bu yılın ilk 3 ayındaki sebze ve meyve ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 12, değerde 14 düştü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yaş meyve ve sebze ihracatında, rublenin değer kaybının etkisiyle yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 12 değerde ise yüzde 14 düşüş yaşandı. 

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, geçen yılın ilk 3 ayı sonunda 611 milyon 384 bin 814 dolar olan yaş meyve ve sebze ihracatının bu yılın aynı döneminde 526 milyon 648 bin 781 dolara düştüğünü söyledi. 

Miktarda ise geçen yıl ilk 3 ayda 1 milyon 4 bin 325 ton olan ihracatın, bu yılın aynı periyodunda 880 bin 239 tona gerilediğini aktaran Kavak, bu yılın ilk 3 ayındaki ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 12, değerde 14 kayıp yaşandığını bildirdi. 

'İktisadi kayıplar, ihracatın düşmesinin ana sebeplerinden'

İhracatta yaşanan düşüşün birçok nedeni olduğunu ifade eden Kavak, şöyle devam etti: 

"Ukrayna, Rusya, Irak, Ortadoğu gibi komşu pazarlarda yaşanan konjonktürel sorunlar başta olmak üzere aşırı yağışlardan kaynaklanan iklim kaynaklı problemler yaşanan düşüşe birer neden. Ancak ihracatımızın yüzde 65'ini gerçekleştirdiğimiz Rusya pazarında rublenin değer kaybetmesi ve ihracatçılarımızın bu pazara rubleyle ve vadeli satış yapmalarından kaynaklı iktisadi kayıplar, ihracatın düşmesinin ana sebeplerinden." 

Kavak, ihracatta seyreden düşüşün önüne geçebilmek çalıştıklarını kaydetti. 

Bu çalışmalarla ilgili bilgi veren Kavak, "Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) organizasyonunda ihracatı arttırmak için sektörel ticaret ve inceleme heyetleri, tanıtım kampanyaları, yurtdışından alım heyetlerinin davet edilmesi, profesyonel firmalara yaptırılan pazar araştırma raporları, yeni çeşit geliştirme projeleri gerçekleştirilen faaliyetler arasında" diye konuştu. 

Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler arasında domates, limon, portakal, ve mandalinanın yer aldığını kaydeden Kavak, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise Rusya, Irak, Romanya ve Almanya olduğunu söyledi. 

Kavak, AKİB'in tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 55 payla Türkiye ihracatına büyük oranda katkı sağladığını da sözlerine ekledi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir