MP’nin gelirini 10’a katlayacak formül

TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, Milli Piyango’nun işletme hakkını devretmek için dünya devleriyle görüştüklerini açıkladı. Hedef yıllık geliri 35 milyara çıkarmak. Ece Ceyhun'un haberi...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ece CEYHUN

Türkiye Varlık Fonu (TVF), 47 yıllığına lisansına sahip olduğu Milli Piyango için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. İşletme hakkını 10 yıllığına devrederek Milli Piyango’dan gelen 3.5 milyar TL’lik geliri 10’a katlamayı hedefleyen TVF, şans oyunları alanında faaliyet gösteren dünya devi Amerikalı, Avrupalı ve Asyalı şirketlerle görüşüyor. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, MP’de işletme hakkı devri için İddaa formülünü örnek gösterdi. Sönmez, Milli Piyango’dan sonra sırada Türkiye Jokey Kulübü’nün olduğunu da belirtti. Türkiye’de şans oyunları gelirinin milli gelire oranının yüzde 0.1 olduğunu kaydeden Sönmez, gelirin Yunanistan’ın geldiği noktaya ulaşması halinde rakamın 100 milyar TL’ye kadar çıkabileceğine işaret etti. Sönmez, “İhale sürecine başlıyoruz. Haziran ortasında nihai teklifi alıp temmuz başında işi kime vereceğimize karar vereceğiz, tam devir için yıl sonunu planladık. 2020’de tamamen yeni sistemle çalışan Milli Piyango’yu göreceksiniz” dedi.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Abraş, Direktör Murat Sabri Yiğit dün bir grup gazeteci ile yaptıkları sohbet toplantısında şubat ayından bu yana alınan mesafeyi ve projeleri anlattı. Malezya Yatırım Fonu Khazanah’ta 6 yıl çalıştıktan sonra Türkiye Varlık Fonu’na gelen Zafer Sönmez söze TVF’ye gelen eleştirilere yanıt vererek başladı. Dünyada 11 varlık fonunun başında devlet başkanının yer aldığını anlatan Sönmez, “Bu bir devlet projesi. Onun için biz anlatırken ‘Devlet AŞ’ diyoruz. Burada 81 milyonun hakkı var. Biz ‘daha fazla nasıl fayda yaratabiliriz?’ diye bakıyoruz” dedi.

MİLLİ PİYANGO’YA STRATEJİK ORTAK GELİYOR: Yeni projemiz Milli Piyango (MP). Bir haftadan kısa bir zaman içinde Milli Piyango'yu getiriyoruz. İhale sürecine başlıyoruz. MP, Türkiye’de farklı bir modelde değerlendirilmesi gereken bir varlık. Lisansı 47 yıllığına bizde. MP oyun gelirlerinin milli gelire oranı yüzde 0.1. Bu yüzde 1’lerin üzerine çok rahat çıkartılabilir. Yüzde 2’lere çıkan ülke örnekleri var. Yunanistan’da yüzde 1.7. Satmadan, dünya standardında operasyonunu yapacak bir stratejik oyuncu bulacağız. İlgili yerli ve yabancı stratejik oyuncularla görüşüyoruz. Müthiş bir ilgi var. Hepsi Türkiye’ye gelmek ve bu işte bizimle beraber olmak için can atıyorlar. İlk defa doğru modelle piyasaya geliyor. Türkiye’de bunun bir örneği de var. İddaa modeli. Spor alt yapısı Avrupa’nın en iyilerinden. Neden? İddaa geliri var. MP’de operasyon stratejik bir oyuncuya verilecek. Bize bir gelir taahhüdü verilecek, gelirler bize gelecek. Biz komisyon ödeyeceğiz.

TEMMUZ BAŞINDA İSİM NETLEŞECEK, TAM DEVİR YIL SONUNDA: MP, yüzde 0.1’den yüzde 1’e bile çıksa 10 kat gelirin büyümesi anlamına gelir. Milli Piyango’nun geliri 3.5 milyar TL. MP satılsaydı kamu sadece bir defalık gelir yazacaktı. Biz en büyük iş değil, en büyük değere imza atmak istiyoruz. TVF modeli ile yıllık gelir yazabileceğiz. MP geliri ile 3-3.5 milyar TL yeni yatırım yapacak kaynak yaratacağız. Dünyanın en büyük isimleri bu resmi görüyor ve doğru model bu diyorlar. Biz kimlere gideceğimizi biliyoruz, davet usulü ilerleyeceğiz ve süreci ihtiyaca göre tasarladık. Türkiye’de 3.5 milyar TL milli gelirin yüzde 0.1’i. Bu Fransa seviyesine gelse 38 milyar TL’ye geliyor. İtalya seviyesine gelse 70 milyar TL, Yunanistan seviyesine gelse 100 milyar TL. Haziran ortasında nihai teklifi alıp hedefimiz temmuz başında işi kime vereceğimiz belli olacak. Tam devir için yıl sonunu planladık. Milli Piyangodan sonra sıra Türkiye Jokey Kulubü’ne gelecek.

RUSYA VARLIK FONU İLE İŞBİRLİĞİ: Ortak yatırım platformları konuşuyoruz. Rusya Varlık Fonu ile 900 milyon euroluk bir paketi konuşuyoruz. İlk etapta 200 milyon euroluk bir büyüklükle yıl sonuna kadar ilk yatırımları yapacağız. Sağlık, teknoloji, alt yapı, tüketici ürünleri alanında şirketlere sermaye ortağı olacağız. 10 yıllık zaman planı içinde, bir çıkış stratejisiyle hareket edeceğiz. Yüzde 50’sinin Rusya’ya yüzde 50’sinin Türkiye’ye yatırıldığı bir fon yapısı olacak.

İSİMLER TESADÜF DEĞİL

Öncelikle yol haritalarını belirlediklerini anlatan Genel Müdür Zafer Sönmez “8 kişilik yönetimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Başkan Yardımcısı. Diğer üyelerin hiçbiri tesadüf değil. Bir akademisyen istedik Erişah Arıcan; çok değerli bir hocamız. Bir işadamı olsun dedik, Fuat Tosyalı. Türkiye’nin Merkez Bankası’na kaydedilmiş en büyük dış yatırımı Fuat Bey’in Cezayir’deki yatırımıdır. Bir bankacı olmalı Hüseyin Aydın… Hem Bankalar Birliği Başkanı hem Türkiye’nin en büyük bankasının Genel Müdürü. Bir de sivil toplum kuruluşu başkanı olsun istedik. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü TOBB’un Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bizde. Bir de yatırım işi yapıyoruz dedik ve Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut olsun istedik” dedi.

45 YILLIK MESAFEYİ 10 YILDA ALACAK

TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, “10 yıllık planımızı yaptık. Uluslararası benzerlerimizin seviyesine gelmek istiyoruz. Çarpan etkisiyle büyümeyi getirecek bir yol planımız var. Temasek gibi varlık fonlarının 45 yılda aldığı mesafeyi biz 10 yılda alacağız. Unutmamak gerekir ki bundan 45 yıl önce Singapur şirketlerini de belli bir noktaya getirmek için çok uğraşmış. Bizim şirketlerimiz bırakın Türkiye’nin bölgenin çok önemli şirketleri. 13 şirketimiz 3 lisansımız var. Buraya daha fazla şirket gelir mi? Bilemeyiz. Kore örneğinde yeni şirketler gelmiş. Hedefi miz öncelikle kendi bahçemizi en iyi standarda getirmek” diye konuştu.

MASAYA BİR ANA YEMEK DAHA GELİYOR

Yatırımcılara anlatırken ‘menüye bir ana yemek daha koyuyoruz’ ifadesini kullandığını belirten Zafer Sönmez, “Şimdi devlet oyunu değiştiriyor” dedi ve şöyle devam etti: “Türkiye restoranında menüye yeni bir ana yemek koyduk. Et-tavuk vardı, balık koyuyoruz. Seçmek isteyen eti alır, tavuğu alır, balığı alır… isterse hepsini alır, sorun değil. Biz aynı bir private equity gibi örneğin yüzde 15 ortak olabiliriz diyoruz. Biz doğrudan yatırım konusunda devletin şimdiye kadar masaya koymadığı çözümlerden birini koyuyoruz. Dünyada bizim gibi varlık fonları, sermayeyi planlıyor, yatırımı nasıl çekeceğini planlıyor. Çıkış stratejisiyle elde ettiğimiz parayı yine yeni şirketlere yatıracağız.”

BONO BORÇLANMA PROGRAMI BAŞLATIYOR

TVF’yi varlığa dayalı kurulmuş bir kalkınma fonu olarak tanımlayan Genel Müdür Zafer Sönmez, “Yurtdışında bize benzer varlığa dayalı kalkınma fonları borçlanma yapar. Biz, doğru borçlanmayla doğru projelere doğru kaynak yaratarak büyüyelim istiyoruz. TVF’nin toplam net değeri yaklaşık 30 milyar dolar. 1 milyar euro borçlandık. OECD ortalaması olan yüzde 20-25’e kadar borçlanabiliriz. Dünyanın en büyük 10 bankası ile çalıştık. Finansal sektörün güvenini kazandık. Şimdi denetim çalışması yapıyoruz. Rating alacağız. Ardından da bono ihraç edeceğiz. Piyasadaki konjonktüre, denetim ve rating çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olarak 2019’un son çeyreğinde çok kapsamlı bir bono programını başlatmayı hedefliyoruz. Yatırımcı tarihi verilere yatırım yapmıyor. Her zaman geleceği kurgulamanız lazım. Biz yatırımcılara Türkiye’den değişik bir hikayenin çıkmakta olduğunu anlatıyoruz. Türkiye Varlık Fonu finansal dünyanın insanlarının güvenini kazanmaya başladı” bilgisini verdi.

MÜHİMMAT YARATACAK

“Biz şirketlerimizle aynı saftayız” diyen Zafer Sönmez, “Kalpleri kazanarak iş yapacağız, Kalpleri kırarak değil. Kendi hisselerimizi neden repo yapalım? Elimizde para olursa onu repo yapabileceğiz. Türkiye’de proje sorunu değil, kaynak sorunu var. Bizim mühimmat yaratmamız lazım. Türk şirketlerinin nasıl bölgesel, global lider olacağını planlamamız lazım. Örnek verirsek Malezya Fonu. Türkiye’deki en büyük ikinci havalimanının sahibi, Acıbadem Hastaneleri’nin sahibi. Enerji şirketi Gama’ya ortak. Bazı şirketlerinde Abraaj üzerinden dolaylı ortağı. Biz şimdiye kadar şirketlerimize kredi verdik. Turquality programını hazırladık. Bunlar hep doğru işler. Burada eksik olan ‘sermaye’ kısmı” diye konuştu.