15 °C

Ocak ayı işsizlik oranı tahmini yüzde 14.6

SPM, Ocak dönemi işsizliğinin bir önceki döneme göre 1.1 puan artarak yüzde 14.6’ya yükseleceğini, tarım dışı işsizliğin de aynı oranla artarak yüzde 16.7’ye kadar çıkabileceğini öngördü. (Mehmet Kaya)

Ocak ayı işsizlik oranı tahmini yüzde 14.6

Mehmet KAYA

Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi (SPM) Ocak dönemi işsizlik tahmininin yüzde 14.6 olduğunu açıkladı. İşsizlik oranlarına yönelik kısa vadede tahmin yapan tek kuruluş olan SPM 15 Nisan günü yayımlanacak işsizlik oranına yönelik tahminlerini yayımladı. SPM, Ocak dönemi işsizliğinin bir önceki döneme göre 1.1 puan artarak yüzde 14.6’ya yükseleceğini, tarım dışı işsizliğin de aynı oranla artarak yüzde 16.7’ye kadar çıkabileceğini öngördü.

SPM Araştırmacısı Pınar Kaynak, tahmine yönelik yaptığı değerlendirmede Ocak döneminde işsizlik verilerindeki artışın devam etmesini beklediklerini, ihracatın Aralık 2018 dönemine göre yüzde 4.5 oranında; yatırım malları ithalatının ise yüzde 36 oranında azaldığını vurguladı. Kaynak, 2018 yılının 3. çeyreğinde gayrisafi sabit sermaye oluşumunun (kamu ve özel sektör yatırımları) yüzde 4 azaldığını anımsatarak, “Ocak 2019 döneminde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinde ise (SÜE) 0.6 puanlık bir azalma görüldü. Tüm bu gelişmelerin Ocak dönemi işgücü piyasalarına yansıması şaşırtıcı olmayacaktır” dedi.

SPM Direktörü Serdar Sayan gözetiminde yapılan tahminlerde, tarım dışı işsizliğe etki eden unsurlardan biri olan sanayi istihdamında daralmanın devamının beklendiği vurgulandı. SPM çalışmasında, tarım dışı işsizlikte 1.1 puan artış beklenirken, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranında 0,1 puanlık bir yükseliş beklendiği kaydedildi. Sanayi istihdamının Ocak 2019 döneminde bir önceki döneme göre 58 bin kişi azalarak 5 milyon 416 bin kişiye ineceği tahmin edildi. Sanayi istihdamı, Kasım-2018 döneminde 5 milyon 656 bin kişiydi.

SPM çalışmasında, işsizlikteki artışın devam edeceği yönünde önceki aylarda yaptıkları tahminlerin devam ettiği vurgulanarak “Ocak döneminde işsizlik verilerindeki artışın devam etmesi beklenmelidir. 2018 yılının 3. çeyreğinde gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 4 küçülmüştür. Diğer yandan yine aynı dönemde ihracat, Aralık 2018 dönemine göre yüzde 4.5 oranında; yatırım malları ithalatı ise yüzde 36 oranında azalmıştır. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinde ise (SÜE) 0.6 puanlık bir azalma görülmektedir. Tüm bu gelişmelerin Ocak dönemi işgücü piyasalarına yansıması şaşırtıcı olmayacaktır. Yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir” denildi.

Kapasite kullanımı 4.9 puan azaldı

SPM çalışmasında tahminlerde kullanılan kapasite kullanım oranlarına yönelik olarak da kapasite kullanım oranlarının Aralık döneminde geçen yılın aynı ayına göre 4.9 puan azalarak yüzde 74.1 seviyesinde seyrettiği ve bu rakamın Kasım 2018 dönemi imalat sanayi kapasite kullanım oranı seviyesi ile aynı olduğu bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap