Orta Doğulu 'hizmet'e geliyor

Son 13 yılda Türkiye'de daha çok gayrimenkule yatırım yapan Orta Doğulu yatırımcı, rotasını değiştiriyor. Türkiye’de ev sahibi olan Orta Doğulu, artık sağlık, turizm, eğitim ve medya ağırlıklı olmak üzere hizmet sektöründe yatırım arayışı içinde.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LEYLA İLHAN

Bugüne kadar Türkiye'de ağırlıkla konut sektöründe ‘alıcı’ olarak karşımıza çıkan Orta Doğulu yatırımcı, sağlık, turizm, eğitim ve medya başta olmak üzere hizmet sektörüyle ilgilenmeye başladı. Orta Doğu’dan Türkiye’ye son 13 yılda sadece A&S Investment kanalıyla 3.5 milyar dolar yatırım geldiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, "Gelen yatırımın yüzde 75’i gayrimenkul finansmanı, geri kalanı ise bankacılık ve finans sektörüne oldu. Ancak artık Orta Doğulu yatırımcı farklı alanlara kaymaya başladı. Söz konusu yatırımcıların ilgi alanında artık, eğitim, medya, film yapım platoları, turizm acenteleri, gayrimenkul yönetim şirketleri, yeme-içme sektörü, sağlık yatırımı, hukuksal danışmanlık ve taşımacılık gibi hizmet sektörü yer alıyor" dedi.

A&S Investment Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’ye en çok Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcı geldiğine işaret ederek, “Bu yatırımcılar Türkiye’nin karlılığını ve büyüme potansiyelini biliyor” ifadesini kullandı.

Bu yatırımların sadece Türkiye’ye doğrudan yatırım anlamına gelmediğini, aynı zamanda hizmet ihracatı kapılarının açıldığına da işaret eden Akkuş, Türkiye'de medya sektörünün imkanları kullanılarak dizi ve benzeri çalışmaların bu coğrafyaya satılmasının mümkün olabileceğini de kaydetti. Akkuş, "Oradaki dizilerin Türkiye'deki platolarda çekilmesi de mümkün olacak. Turizm alanında kurulacak acentelerle bu ülkelere yönelik organizasyon ve kültür turları yapabilecekler" diye konuştu. Akkuş, bu nedenle Türk işadamlarının aslında bu alanlara daha fazla ilgi duyması ve yatırım yapması gerektiğini aktardı.

Medyada görüşmeler sürüyor, bir eğitim kurumunu alacak

2007 yılından bu yana 3.5 milyar doların üzerinde yabancı sermaye işlemine aracılık ettiklerine değinen Akkuş, “Gayrimenkul, inşaat, finans ve varlık yönetimi, yatırım danışmanlığı, ihracat, turizm, enerji, eğitim, medya ve perakendeciliğin olduğu, 4 ülkede 18 şirketin toplamından oluşmuş, yabancı ortaklı bir Türk şirketiyiz” bilgisini verdikten sonra, bu yıl eğitim ve medya alanında gerçekleştirmeyi planladıkları bazı satın almalar hakkında şu bilgileri verdi: "2019 yılında medya ve eğitim alanında toplam 2 milyar TL’lik yatırıma hedefliyoruz. Bunun için yakında Türkiye’de çok yaygın bir eğitim kurumunu satın alacağız. 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Ayrıca eğitim kurumumuzu franchise vererek tüm Arap alemine yaymak istiyoruz. Devamında da Türkiye’de bir üniversite projemiz olacak. Medya alanında şu sıralar görüşmelerimiz sürüyor. Medya alanına gerçekleştireceğimiz satın almanın ardından da aynı bölgelere açılım planlıyoruz.”

En büyük yatırım 4 ülkeden geliyor

Türkiye’ye en çok Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcı geldiğini ifade eden Akkuş, Türk işadamlarının da söz konusu bölgedeki yatırımlarını artırması gerektiğine inanıyor. Uğur Akkuş şöyle konuştu: "Orta Doğu’da, Arap Baharı ile beraber ciddi bir güvensizlik ortamı oluştu. Akabinde Suudi Arabistan-Yemen Savaşı ile bölgede ciddi karışıklıklar oluştu. Bununla beraber Avrupa ve Amerika’da ISID terör olayından sonra zirveye çıkan islamofobi ile beraber ibre tamamen Asya ve Türkiye’ye dönmüş durumda. Bölgenin en güvenli ve huzurlu ülkesi olarak aynı dinin mensubu olmamız, kültürel yakınlık ve ulaşımın kolay olması ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika ilgisini Türkiye’ye çevirdi. O pazarlara girmemiz ve aktif şirketler kurmamız da Türkiye’ye gelecek yatırımın büyüklüğünü ve sürekliliğini hızlı ve ciddi şekilde artıracaktır. Son 10 yılda Türkiye’de ciddi yabancı nüfus oluştu.  Şu an ülkemizde 5 milyon yerleşik Arap yaşıyor. Bu da birçok sorunu akabinde getiriyor. Bu sorunları çözecek danışmanlık ve hukuk bürolarının açılması, Türk işadamlarının ayrıca sorun çözmeye de odaklı hizmet sektörlerine yönelmeleri, yatırımların devamlığına katkıda bulunacaktır. Örneğin; burada 5 tane gayrimenkul almış bir yabancı yatırımcının bu gayrimenkullerini kiraya vermesi, aidatların ödenmesi, varsa kamu borçlarının ve vergilerinin takip edilmesi, bakım-onarım renevasyon gibi onlarca iş ve sektörü ilgilendiren özelikle hizmet alanında ciddi işler yapılması çok önemli. Bunların her biri başlı başına bir iş ve sektördür.”

Cevahir AVM'nin satışına aracılık yaptı

1962’den bu yana Türkiye’de üç kuşaktır ticaretle meşgul olan bir ailenin ticari bilgi, birikim ve sermayesinden oluşan A&S Investment’ın 4 ülkede 18 şirketin toplamından oluşmuş, yabancı ortaklı bir Türk şirketi olduğunu aktaran A&S Investment Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, “Türkiye’ye ilk olarak getirdiğimiz finansal enstrüman, Türkiye’nin tek kalemde en büyük yabancı gayrimenkul yatırımı olan Cevahir Alışveriş Merkezi’nin satılmasıdır. Türkiye tarihinde ilk kez bir gayrimenkul 890 milyon dolar gibi büyük bir rakama satılmıştır. Bu yatırımın yurtdışından gelmesi, satılması tamamen bizim yapmış olduğumuz çalışma sonucunda gerçekleşti” diye konuştu.