OSTİM, Kırgızistan'da OSB kuracak

Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği ile OSTİM arasında, OSB kurulmasına ve işletilmesine yönelik protokol imzalandı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (OSTİM OSB) ile Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği arasında, Kırgızistan'da kurulması planlanan OSB'lerin geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.  

OSTİM'den yapılan açıklamaya göre, protokol özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşan OSB'lerin planlanması, tecrübe paylaşımı, inşaatı ve işletimi ile kurulacak bölgenin gelişimi konusunda ortaklıklar yapılmasını içeriyor.  

İmza töreninde konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, Kırgızistan'ın Türk iş dünyası için önemli bir merkez olduğunu belirtti.  

'Kırgızistan'ı da haritamıza eklemeyi hedefliyoruz'

OSTİM olarak farklı coğrafyalarda OSB'lerin kurulması ve bölgesel kalkınma ile ilgili olarak çaba sarf ettiklerini kaydeden Aydın, "Kırgızistan'ı da haritamıza eklemeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.  

JIA Yönetim Kurulu Üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu da Kırgızistan'ın, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya'nın kurduğu Gümrük Birliği ülkeleri arasına girdiğine dikkati çekti.  

İki ülke için de sanayileşme, üretim ve ticaretin son derece önemli olduğuna işaret eden Uulu, "Ülkenin ekonomisini, geleceğini, yaşam standartlarını belirleyen en önemli unsur üretim ve ticarettir. Dolayısıyla Kırgızistan, sanayi bölgelerinin kurulmasına ihtiyaç duyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir