Otomotivde iç pazar daralırken ihracat rekora koşuyor

İç pazarda yüzde 40 daralan otomotiv sektörü, dış pazarda geçtiğimiz 12 yılda olduğu gibi rekora gidiyor.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk otomotiv ve hafif ticari araç pazarı haziran ayı verilerine göre, yurt içinde yüzde 40 daraldı. Aynı dönemde otomobil pazarı yüzde 38, hafif ticari araç pazarı yüzde 44 daralma kaydetti. Diğer taraftan ihracatta ise yüzler gülüyor. Otomotiv sektörü, yılın ilk yarısında yüzde 14,5'lik artış ve 16 milyar 434 milyon 421 bin dolar ile ihracat rekoruna imza attı. 

Euro/TL'nin yükselmesi ve kredi faizlerinin artması iç pazardaki azalmanın başlıca nedenlerini oluştururken, ihracat rekoru parite desteği ile geldi.

İhracatta hedef 29 milyar dolar

Türkiye'de 12 yıl üst üste sektörel ihracat şampiyonu olan ve geçen seneyi yıllık bazda 28,5 milyar dolarlık rekorla kapatan otomotiv endüstrisi, 2018'de hedef olarak koyduğu 29 milyar dolarlık ihracat hedefini aşmayı amaçlıyor.

Ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, binek otomobil ihracatını yüzde 7,5 artışla 6 milyar 558 milyon dolara çıkaran sektör, otomotiv yan sanayinde yüzde 22, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 15 ve otobüs-minibüs-midibüste dış satımını yüzde 4 artırdı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik yaptığı açıklamada, sektörün 2017 yılında 28,5 milyar dolarlık rekor ihracat değerine ulaştığını hatırlattı.

"Koyduğumuz hedefin üzerine çıkacağız"

Çelik, birlik olarak 2018 yılı için koydukları hedefe işaret ederek, "2018 yılı için 29 milyar dolar gibi bir hedef koymuştuk kendimize. İlk 6 aydaki verilere bakarsak, 16,4 milyar dolarlık bir ihracat seviyesine ulaştık ki bu bize şunu gösteriyor; biz koyduğumuz hedefin çok daha üzerine çıkacağız, 30 milyar dolar değerini aşacağız." ifadelerini kullandı.

Yılın ilk yarısında aylık bazda da sevindirici rakamlara imza atıldığını belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Mart ayında, tüm zamanların en büyük ihracat rakamına ulaştık. Martta, aylık bazda 3 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıktık. İlk 6 ayın toplamdaki ihracat artışı yüzde 14,5 artışla 16,4 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Geriye dönük 12 aya baktığımızda ise 30,6 milyar dolarlık bir ihracat seviyesine ulaştık. Bu da bize gösteriyor ki 2018 yılında tüm zamanların rekorunu kıran 2017 yılının üzerine çıkacağız ve 30 milyar doları 1 veya 2 milyar dolar seviyesinde aşma noktasında bir rakama ulaşılacak. Bu da otomotiv endüstrisinin 2017 yılında elde etmiş olduğu rekoru 2018 yılında tekrar bir rekorla taçlandıracağının bir göstergesi."

İhracata parite desteği

"16,4 milyar dolarlık ihracat rakamı tüm zamanların ilk yarı rekorudur." diyen Çelik, çift haneli ihracat artışına yardımcı olan unsurun ise parite olduğuna dikkati çekti.

Çelik, otomotiv ihracatının euro bazlı ihracata odaklı bir endüstri olduğunu vurgulayarak, "Bu çerçevede baktığınızda euro/dolar paritesinin de bizim avantajımıza ilerlemesi yani euronun daha kuvvetli olması bizim ihracat rakamımızın daha da yüksek değerlere çıkmasına yardımcı oldu. Bu büyümenin bir kısmı, euro/dolar paritesindeki euro lehine olan artıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl ocak-haziran döneminde 1,08 olan euro/dolar paritesinin, 2018 ocak-haziran döneminde 1,21 olarak gerçekleştiğini belirten Çelik, şu bilgileri verdi:

"Bunun otomotiv ihracatımıza yaklaşık 1,7 milyar dolarlık artısı olmuştur. Otomotiv ihracatımızın ortalama olarak yüzde 85'i euro cinsinden gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle avronun dolar karşısında değer kazanması dolar cinsinden ihracatımıza olumlu yansımaktadır. Biz yıla başlarken parite etkisinin daha sınırlı olacağını öngörmüştük. Ancak avro/dolar paritesi yılın ilk yarısında ihracatçılarımız lehine seyretti. Yılın ikinci yarısı için parite açısından aynı şeyleri söyleyemiyoruz. 2017 yılı ikinci yarısındaki avro/dolar paritesi 1,18'dir. Yani parite giderek 2018 yılı ortalamasına yaklaşacak bu da parite kaynaklı ihracat artışını giderek sınırlandıracaktır. Yine de yıl sonuna gelindiğinde 30 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamına ulaşacağımızı düşünüyoruz."

"Döviz kurları iç pazarı zorladı"

Çelik, yılın ikinci yarısında ise paritenin olumlu etkisinin azalmasını ve otomotiv ihracatındaki artış hızının biraz düşmesini beklediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

"Döviz kurlarındaki makul oranlı artışların ihracatımıza olumlu yansıdığını, ihracatçılarımızın rekabetçiliğini artırdığını söyleyebiliyoruz. Ancak aşırı yüksek döviz kurları da zamanla ihracat yapan firmalarımızın girdi maliyetlerini artırmakta, bu da ihracatçılarımıza yük olarak yansımaktadır. Diğer taraftan yüksek döviz kurunun araç fiyatlarını yükselttiğini, bunun da iç pazara olumsuz yansıdığını da söyleyebiliyoruz. Bizim açımızdan kurlarla ilgili en önemli unsur öngörülebilirliktir. Döviz kurlarında yaşanan yüksek oranlı dalgalanmalar ihracatçılarımızı zor durumda bırakan unsurlardan birisidir. Bu nedenle rekabetçi, istikrarlı ve mümkün olduğunca öngörülebilir bir kur politikası talep ediyoruz."

Etiketler