22 °C

"Outsourcing 20 milyar TL büyüklüğe ulaşacak"

Türkiye’de 2017 yılında 5,1 milyar TL’ye ulaşan outsourcing sektörünün 8-10 yıl içinde 20 milyar TL’yi yakalaması bekleniyor.

Outsourcing 20 milyar TL büyüklüğe ulaşacak

Türkiye’nin en büyük dış kaynak sağlayıcı şirketlerinden CMC’nin Genel Müdürü Aytaç Aydın “Finans ve enerji sektöründe outsourcing yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu da dış kaynak şirketleri için 15-20 milyar TL’lik yeni bir pazarın oluştuğunu gösteriyor” dedi.

Avrupa ve Amerika’daki bu trendin kaçınılmaz olarak Türk şirketlerini etkilediğini ve hızla önem kazandığını söyleyen Aydın, outsourcing’in yanı sıra çağrı merkezlerine ve CMC’ye ilişkin rakamlara da değinerek şöyle konuştu:

“Çağrı merkezlerinin yüzde 67’sinin sosyal medya mecralarına, yüzde 65’inin e-maile, yüzde 50’sinin SMS’e, yüzde 18’inin online chat’e ve yüzde 11’inin de chat botlara entegre olduğunu gözlemliyoruz. Sektörümüz genelinde gelen aramaların yüzde 59’unun ürün/hizmet bilgisi almak amacıyla, giden aramaların yüzde 69’unun ise satış/pazarlama amacıyla yapıldığını görüyoruz. Biz de CMC olarak chat interaction’da ve sosyal medya agresif bir görüntü çiziyoruz. Yılda 35 milyon defa müşteri memnuniyetini artırmak için müşterilerden gelen çağrıları karşılıyoruz, 130 milyon dakika boyunca güler yüzle görüşme gerçekleştiriyoruz. 54 milyon dış arama yapıyoruz ve 85 milyon dakikaya yakın dış arama görüşmeleri yapıyoruz. 1,5 milyon müşterimize e-mail ve chat üzerinden hizmet verirken, 1 milyona yakın müşterimizin sosyal medya üzerinden yönelttikleri taleplerine cevap veriyoruz. Büyümemizi sürdürürken, sektörümüzü de büyütmeyi hedefliyoruz."

2017 yılında yüzde 13,3 büyüme yakalayarak 5,1 milyar TL’ye ulaşan Türkiye çağrı merkezi sektörü, her geçen gün büyüme eğilimi gösteriyor. Bu büyümede finans ve enerji başta olmak üzere büyük sektör oyuncularının, kendi faaliyetlerine yoğunlaşmak adına dış kaynak kullanımına yönelmesinin etkisi görülüyor.

CMC