PayPal çekildi, ABD'de şirket kuran Türklerin sayısı arttı

Online ödeme sistemi Paypal'ın geçen yıl mayıs ayında Türkiye'den çekilmesinin de etkisiyle Türklerin Amerika’da kurduğu şirket sayısı yüzde 150 oranında artış kaydetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İMAM GÜNEŞ

İSTANBUL - Amerika’da kurulan Türk şirketlerinin sayısı, start-upların daha fazla yatırım almaya başlaması ve online ödeme sistemi PayPal’ın Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmasıyla birlikte son bir yılda yüzde 150 arttı. 2017’nin ilk 6 ayında sadece AmerikadaSirket. com aracılığıyla kurulan şirketlerin sayısı 200’ü aştı.

Özellikle internetten satış yapanlar PayPal'ın Türkiye'den çekilmesiyle alternatif ödeme aracı bulmakta zorlanıyor. Bu durumun ABD'de şirket kuranların sayısında yaşanan ciddi artışta etkili olduğu belirtiliyor. En fazla 9 iş gününde Amerika’da şirket kurulabilirken, işlemlerinin maliyeti ise 295 dolardan (yaklaşık 1000 TL) başlıyor. Yatırımcıların en çok tercih ettiği yerlerin başında Delaware ve Florida geliyor. Fortune 500 şirketlerinin yüzde 63’ünün ve Amerika’daki şirketlerin yüzde 50’sinden fazlasının merkezinin Delaware’de olduğunu aktaran Social Enterprises Türkiye Yöneticisi Fatih Pekar, Amerika'daki Türk şirketlerinin de genellikle bu kenti seçtiğini söyledi. Delaware’den sonra Florida ve New York'un en çok tercih edilen merkezler arasında yer aldığını belirten Pekar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Florida'da şirket kuranlar genel olarak emlak sektöründe faaliyet gösterirken, New York'ta ise danışmanlık firmaları yoğunlukta. Diğer taraftan Amerika'da devletle kontratlı çalışan Türk firmalarının tercihi ise Wisconsin, Kansas ve Wyoming oluyor. Delaware'de şirket kuruluşunu yaparak öncelikle şirket yapısındaki gizlilik sağlanıyor, sonra alınacak yabancı yeterlilik belgesiyle tüm eyaletlerde kolaylıkla işletmeler kurulabiliyor. Ayrıca, vergi avantajı da şirketlerin rekabet edebilmesini sağlıyor."

Ebay ve Etsy'de satış yapan Türk üreticilerin PayPal'ın kapanmasıyla birlikte Amerika'da şirket açmak durumunda kaldığına dikkat çeken Pekar, ABD'nin bu durumdakiler için şirket kurulabilecek ülkeler arasında en makul ve mantıklısı olduğunu vurguladı. Pekar, ayrıca Delaware'de tanınan vergi avantajlarının da şirketlerin online platformlarda rekabet edebilme güçlerini artırdığını kaydetti. Pekar, şöyle devam etti: "Diğer taraftan yatırım almak isteyen şirketlerin sayısındaki yükselme, Türkiye'de beklenen yatırım ihtiyacının karşılanmaması ve uluslarası pazara girme zorlukları da şirket sayısında artışı sağladı. Son olarak oturum almak isteyen kişi sayısının artmasıyla da EB5, E-2 ve E-1 Vize türlerine yapılan başvuruyla birlikte kurulan şirket sayısı artarken ABD'de hatırı sayılır bir istihdam oluşmaya başladı. ABD'de şirket kuran sektörler arasında; mobil uygulama şirketleri, Ebay ve Etsy gibi sitelerde online dükkan açan şirketler, savunma sanayii ve yedek parça üretim şirketleri, dış ticaret şirketleri, danışmanlık şirketleri var."

Paypal, BDDK'dan lisans alamadı, ayrıldı

Paypal, online sistemler üzerinden uluslararası düzeyde alıcı ve işletmelere para göndermek ve alma imkanını sunan bir sistem. 190 ülke ve bölgede 100 milyon üye hesabına sahip sistem, dünya çapında kabul görüyor. Tüketicinin kredi kartı bilgilerini depolayıp, alışveriş esnasında kendi sanal parasını kullanmasına izin veren sistem, BDDK'dan lisans alamayınca Mayıs 2016'da Türkiye'den çekildi.