20 °C

Penguen,100 milyon lira ciro hedefi koydu

Şirket, 2009 yılında kapasite artışına yönelik 5 milyon TL'ye varan yatırım planlıyor

Penguen,100 milyon lira ciro hedefi koydu

 

 

BURSA - Bursa'da kurulu Penguen Gıda, 2010 yılında cirosunu 10 milyon TL'ye ulaştırmayı hedefliyor.

Penguen Gıda A.Ş Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, yaptığı yazılı açıklamada, firmalarının, değeri 1 milyon TL olan hasat makinesi ile modern tarıma yeni bir soluk getireceğini belirtti.

Bezelye hasadı için kullanılacak makine sayesinde ürünün tarladan alınıp fabrikada mamul haline gelmesinin sadece 2 saat süreceğini ifade eden Sözüçetin, eski sistemde bu sürenin 48-72 saati bulduğunu, bu durumun ülke ekonomisine ve tarım sektörüne büyük kazanç getirdiği gibi aynı zamanda tüketicilerin daha kaliteli ve besin değeri yüksek bezelye yiyebilmesi anlamını taşıdığını bildirdi.

Sözüçetin, 2009 ve 2010 yılı için büyümeyi planladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2010 yılında 100 milyon TL ciroya sahip bir kuruluş haline gelmeyi hedefliyoruz. 2009 yılında kapasite artışına yönelik 5 milyon TL'ye varan yatırım yapacağız. Bezelye hasat makinesinin yanında, tarla kökenli yabancı madde sorununu yüzde 100 oranında yok etme amaçlı lazerli ayıklama, tam otomatik ıspanak yıkama, bilgisayar kontrollü haşlama ve soğutma, bilgisayar kontrollü pastörizatör ünitesi ve tatlı mısır konservesi üretim hattı yatırımlarına da hız verdik. Bu yatırımlar, kapasite ve kalite artışı ile beraber, ilgili ürün maliyetlerinde yüzde 25, şirket toplam maliyetlerinde ise yüzde 10'a varan bir maliyet avantajı da getirecek."

Açıklamada, 2009 yılında 85 milyon TL ciro hedefleyen Penguen Gıda'nın satışlarının yüzde 50'sini, yurt dışı satışlarının oluşturduğu belirtildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap