“Petroldeki artış küresel toparlanmanın sinyali”

Mayıs enflasyonunu değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, “Özellikle petrol fiyatlarındaki artış ekonomilerin yavaş yavaş açıldığını gösteriyor ancak bu durum, enflasyonda yüzde 10’un altını görmemiz açısından zaman alacak” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mayıs ayı enflasyon rakamlarını ve emtia fiyatlarındaki mevcut seyri değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, pandemi nedeniyle yılın ilk dört ayını durağan geçiren küresel ekonomide kademeli toparlanma sürecine girildiğini söyledi. Çetinkaya, “COVID-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinin azalmaya başladığı Mayıs ayında petrol fiyatlarında gördüğümüz artış ulaştırma endeksine yansımış gözüküyor. Nisan ayında Brent petrolün varili 19 doları görmüşken, bugün baktığımızda 40 dolardan işlem görüyor. Bu önemli bir gösterge. Haziran ayında da ekonomilerin açılmasının varlık sınıflarının tamamında fiyatlandığını görüyoruz.” dedi.

Çetinkaya, Mayıs enflasyonu ile ilgili ise şu değerlendirmede bulundu: “Mayıs ayı enflasyonu bize gösteriyor ki talep koşulları zayıf olmasına rağmen dezenflasyon kolay olmayacak. Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve küresel emtia fiyatlarındaki artış bir araya geldiğinde enflasyonda düşüş biraz uzayabilir gibi gözüküyor. Ancak unutmamak gerekir ki dolar likiditesinin bol olması ve ABD’de devam eden toplumsal olaylar, dolar kuru üzerinde daha rahat bir dönemi beklememize olanak kılıyor. Sepete baktığımızda ise Euro’nun daha güçlü kaldığını görüyoruz. Bu elbette ihracatçımız için güzel bir haber.”

Mevcut enflasyon ile politika faizi arasındaki makasın 300 baz puanın üzerine geldiğine dikkati çeken TİM Sektörler Konseyi Üyesi Çetinkaya’ya göre dövizdeki seyir, Merkez Bankası’nın 25 Haziran’daki faiz kararında kritik rol oynayacak.