17 °C

"Yatırımlarımızı durdurmayacağız"

Topbaş, UCLG toplantısında İstanbul'daki ekonomik sirkülasyonda biraz sendeleme olursa Türkiye'de ciddi sıkıntılar yaşanacağını belirtti

"Yatırımlarımızı durdurmayacağız"

 

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütçelerini ekonomik krizi dikkate alarak yaptıklarını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarımızı durdurmayacağız" dedi.

Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın (UCLG) "Dünya Konseyi ve Dünya Yönetim Kurulu 2008 Yılı Toplantısı" kapsamında Hilton Convention Center'da küresel finansal krizin yerel yönetimler üzerindeki etkilerinin tartışıldığı "Belediye başkanları siyasal tartışma oturumu"nun ardından, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Kadir Topbaş, küresel ekonomik krizin İstanbul'un 2009 yatırımlarına etkileri konusundaki bir soru üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarının yüzde 75'inin vergilerden kendilerine aktarılan paydan oluştuğunu belirterek, bu vergilerde düşüş olması halinde bütçenin de etkileneceğini söyledi. Topbaş, "Ancak öngördüğümüz bütçemizi belki borçlanmalarla, kredi imkanlarıyla veya kendi bazı gayrimenkullerimiz ve özelleştireceğimiz şirketlerimizden tedarik etmek isteriz" dedi. 

Yerel yönetimlerin yatırımları kısması halinde ekonomik krizin tabanda daha fazla hissedileceğine işaret eden Topbaş, şunları kaydetti:

"Bu nedenle yatırımları devam ettirmek zorundayız. İstiyoruz. Tabii dikkatli de gitmek zorundayız. İstanbul lokomotif bir şehir. Diğer iller gibi değil. İstanbul'daki ekonomik sirkülasyonda biraz sendeleme olursa, Türkiye'de ciddi sıkıntılar yaşanır. Çünkü vergilerin yüzde 43'ünün toplandığı şehirdir. Burada yerel olarak bize büyük görevler düşmekte. Bankalar ve hükümetler krizin daha rahat aşılmasını istiyorlarsa, yerel yönetimlere kaynak oluşturmada daha dikkatli ve yardımcı olmalılar."

İGDAŞ ve İDO'nun özelleştirilmesi

Topbaş, kriz dönemlerinde yörem yönetimlerin kaynaklarında kesintilere gidildiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun kesilmemesi lazım. İstanbul Büyükşehir belediyesi olarak yatırımları durdurmayacağız. Arzumuz bu. Bütçemizi ona göre yaptık. Vergi gelirlerini dikkate alarak yapılan bir bütçedir. Vergi gelirlerimizde, paylarımızda bir daralma hissettiğimizde, biz de onu başka alternatiflerle tedarik etmek zorundayız. Bu kaynakları da oluşturmaya çalışıyoruz. Seçim sonrası bazı şirketlerimizi halka açmak, özelleştirmek gibi çalışmalarımız var. Bu da kaynak tedarikinde destek olacak bize."

Özelleştirilecek 2 büyük şirketten İGDAŞ ile İDO'nun çok büyük kayıplarının olacağını düşünmediğini, bu şirketlere yönelik büyük talepler bulunduğunu belirten Topbaş, "Bu şirketler durağan değil, gelişen şirketler. Bu bakımdan bunu bekleyen, hatta krizi fırsata çevirmeye çalışan yatırımcılar var. Biz de bu krizi lehimizde bitirebiliriz diye düşünüyoruz" dedi.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.