“Rus sanayinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olmak istiyoruz”

Rusya’nın kendi üretimini kendi yapma konusunda bir kararlılığı olduğunu vurgulayan MİB Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz, “Rusya’nın güvenilir bir komşusu olmanın ötesine geçmek ve Rus sanayinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olmak istiyoruz” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yeşim ARDIÇ

Rusya ile vize sorunun çözülmesi ile birlikte her iki ülke lehine işbirliklerinin artacağını belirten Makine İhracatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz, firmaların Rusya pazarına eğilmeye devam etmeleri gerektiğini kaydetti. Rusya’nın kendi üretimini kendi yapma konusunda bir kararlılığı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Bu demektir ki bir süre orada yatırım malı satışı hızlı olacak. Üretim önceden devlet eliyle yapılırken şimdi KOBİ’ler yapmaya başlamış ve yayılacak. Bu çok yatırım demek. Kişisel gözlemlerim, en kolayı pazarı iyi tanıyan bir partnerle ilerlemek ve doğru kontak noktalarına ulaşmak önemli” dedi.

Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğini geliştirmeliyiz

Makine İhracatçıları Birliği’nin 3. kez katıldığı Rusya Ekaterinburg’ta gerçekleştirilen Innoprom 2019 Fuarı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, partner ülke olarak fuarda geniş kapsamlı bir tanıtım çalışması yaptıklarını kaydetti. Fuar süresince, Rusya’nın çeşitli bölgelerini temsil eden bürokratlarla, Rus ve diğer ülkelerden katılan firmalarla görüşme, Türkiye, sanayisi ve makine sektörünü anlatma fırsatı yakaladıklarını anlatan Yılmaz,” İlerleyen zamanlarda her birinin sektörümüze, firmalarımıza dönüşlerinin olumlu olacağını düşünüyorum. Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğini geliştirmek, Rusya Federasyonu’nun bölgeleriyle de ekonomik ve kültürel ilişkimizi geliştirme hedefimizi gerçekleştirmek, Rusya’nın güvenilir bir komşusu olmanın ötesine geçmek ve Rus sanayinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Vize sorununun çözülmesi avantaj

Ekaterinburg’taki fuara 3 bin metrekare alanda partner ülke olduklarını anlatan Yılmaz şunları söyledi; “Ağırlıklı olarak makine olsa da birçok ihracatçılar birliği aramızdaydı. Bu ilk kontaktı. Her ne kadar yakın olsak da iş kültürlerimizi çok iyi tanımıyoruz ama çabuk geliştireceğimize inanıyorum. Türk firmalarının Rus pazarı ve Rusya’da iş yapma hakkında fikir sahibi olmalarını sağladığımızı düşünüyorum. Ruslar da bizim temas noktalarımızı öğrendi. Ticaretin gelişmesi için öncelikle vize sorunun çözülmesi önemli. Fuara katılımla elbette Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliklerini geliştirmeyi ve artırmayı amaçladık. En çok ihracatı Avrupa ve ABD’ye gerçekleştiren Türk makine imalatçısı firmalarımızın, uluslararası marka değeri ve yüksek kaliteli ürünleri ile Rus firmalarının güvenebileceği aktif iş ortaklarından biri olmasını bekliyoruz. İki ülkenin coğrafi yakınlığı ve iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların da etkisi ile işbirliğimizin sektörümüzün tüm alt segmentlerinde artarak gelişeceğini düşünmekteyiz.”

Türkiye’den 23 firma katıldı

22 ülkeden, 600’den fazla katılımcı firmanın yer aldığı 2019 Innoprom Fuarı’nı 107 farklı ülkeden 46 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydeden Yılmaz şöyle devam etti; “Türkiye’den 23 firma ve 19 kurum-kuruluş, info standları ile Türk milli katılım organizasyonu içerisinde yer aldı. Rusya’da Moskova ve St. Petersburg’dan başka önemli merkezler de var. Bunlardan en önemlisi Ekaterinburg’un içinde olduğu Svedlosk Bölgesi’nde savunma, madencilik, ağır sanayi, ağaç işleme gibi önemli imalat sektörleri güçlü. Pazarda ihtiyaç çok, bu nedenle Innoprom Fuarı’nı önemsedik.”