9 °C

Sahte yapı malzemesi üreten 48 firmaya 275 bin TL ceza

Sahte yapı malzemesi üreten 48 firmaya 275 bin TL ceza

ANKARA - Kentsel dönüşüm ile birlikte 6.5 milyon konutu yenilemek harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu süreçte yapı denetim firmalarını ve yapı malzemelerini de takibe aldı. Bakanlık, ilk 4 ayda İstanbul genelinde 48 sahte yapı malzemesi üreten firmaya 275 bin TL ceza kesti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yazılı açıklamaya göre İnşaat sektörünün büyük bir gelişme kat ettiği ve son on yılda 5 milyona yakın konutun inşa edildiği Türkiye'de, kentsel dönüşüm süreci ile hızla gelişen yapı malzeme ve yapıdenetim sektörünü kaliteden taviz verilmemesi ve suistimallerin yaşanmamasıiçin sıkı denetim altına aldı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Ocak ayında başladığı denetimlerde bugüne kadar boyalar, armatür ve vanalar, kum, çakıl, ısı yalıtım camları, mermer, yapı kimyasalları ve hazır beton gibi yapımalzemeleri üreten 48 firmaya 275 bin TL ceza kesti. İstanbul'da 2012 senesinde ise 8 firmaya, 10 adet ürün bazında toplamda 105 bin TL'lik cezai işlem uygulamıştı. 

Merdiven altına geçit yok
Yapı malzemeleri üreten firma sayısının 20 bin civarında olduğu İstanbul'da, ithal ürünler de düşünüldüğünde pazara sunulan ürünler 200 bini aşıyor. Bu ürünlerin tamamında CE ve G Avrupa standardı uygunluğunun olması gerektiğini açıklayan Bakanlık, merdiven altı ürünlerin vatandaşlar tarafından ALO 181 hattına şikayet edilebileceğini bildirdi. 

83 firmanın belgesine iptal
Yapı Denetim Şubesi'nin denetim hizmet bedellerine ait yetkilerini Belediyelere devrederek evrak yükünü hafifleten İstanbul Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü, sayıları her geçen artan yapı denetim firmaları üzerindeki kontrollerini sıklaştırdı. Son on yılda 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu kapsamında İstanbul'daki 83 firmanın faaliyet belgesinin iptal edildiğini bildiren İl Müdürlüğü, şu an faaliyet gösteren 309 yapı denetim firmasını ise Bakan Erdoğan Bayraktar'ın talimatı ile yakından takip ettiklerini açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap