24 °C

S&P: Para politikasında sıkılaştırma bekliyoruz

Standard&Poor's raporunda, TCMB'nin 2016'da para politikasını sıkılaştırmasının beklendiği belirtildi.

S&P: Para politikasında sıkılaştırma bekliyoruz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2016'da para politikasını sıkılaştırmasının beklendiği belirtildi. 

Kredi derecelendirme şirketinin küresel para politikalarına ilişkin yayımladığı derleme raporunda, "ABD Merkez Bankası'ndan beklenen parasal sıkılaştırma ve Çin'in yapısal yavaşlaması küresel ticaret ve emtialar üzerinde ağırlık yaratıyor. Gelişmekte olan ekonomilerde farklılaşan para politikası karşılıklarına neden oluyor. Türkiye gibi dikkate değer oranda finansman ihtiyacı olan ekonomiler özellikle yabancı sermaye akışlarında potansiyel yavaşlamalara karşı hassas" ifadeleri kullanıldı. 

Raporda, Fed'in beklenen faiz artışı kararıyla, gelişmekte olan ülkelerde gelecek dönemde yabancı sermaye akışının yavaşlaması ya da bu ülkelerden sermaye çıkışının para birimleri ve tahvil piyasaları üzerinde baskı yaratabileceği vurgulandı. 

Mevcut baskıların gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankalarının gelecek dönemde faiz artışına gitmelerine neden olabileceğine dikkatin çekildiği raporda, "TCMB'nin 2016'da para politikasını sıkılaştırmasını bekliyoruz" değerlendirmesine yer verildi. 

Güney Afrika'nın yüksek cari açığı sebebiyle yatırımcı algısında yaşanabilecek değişimlere karşı hassas olduğuna işaret edilen raporda, Çin'deki yapısal yavaşlamanın, emtia fiyatlarındaki hızlı düşüşün Güney Afrika'nın ihracat görünümü ve kur üzerinde baskı yaratabileceği öngörüsü aktarıldı.  

Raporda, ABD, Kanada, İngiltere, Güney Afrika, Türkiye, Brezilya, Meksika ve Şili merkez bankalarının 2016 yılında para politikasında sıkıştırmaya gitmesinin beklendiği ifade edildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap