Samsun'a savunma sanayi OSB

Samsun'da atıl durumda bulunan tersane alanına 'Savunma Sanayi OSB' kurulması değerlendiriliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Murzioğlu, "Sanayi yapılacak yer benim evimin mutfağı dahi olsa kabul ederim" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ercan ÜSLÜ

SAMSUN - Samsun'da atıl durumda bulunan tersane alanına 'Savunma Sanayi OSB' kurulması önerisini değerlendiren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Sanayi yapılacak yer benim evimin mutfağı dahi olsa kabul ederim. Eğer sanayi yapılacak, 1 kişiye istihdam sağlanacaksa, bu ülke ihracat ve üretim yapacaksa, cari açığımız kapanacaksa, bu sanayiyle birlikte oluşur" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın, Samsun'a Savunma Sanayi OSB kurulması konusunu tekrar gündeme taşıması üzerine, odanın meclis toplantısında konuşan Muzioğlu, Gelemen mevkisinde atıl durumda bulunan 100 hektarlık tersane alanına Savunma Sanayi OSB yapılması teklifine olumlu baktığını söyledi. Göreve geldiği günden bu yana o bölgenin sanayi bölgesi olması konusunda ısrar ettiğini vurgulayan Murzioğlu, "Biz oranın organize sanayi olarak müteşebbisin hizmetine açılması noktasında girişimlerde bulunduk. Her zaman da bu işte varız. Sanayi yapılacak yer benim evimin mutfağı dahi olsa kabul ederim. Eğer sanayi yapılacak, 1 kişiye istihdam sağlanacaksa, bu ülke ihracat ve üretim yapacaksa, cari açığımız kapanacaksa, bu sanayiyle birlikte oluşur" ifadelerini kullandı. Tersanenin bulunduğu alanın yetersiz kalacağının da belirten Murzioğlu, "Gelin daha büyük alanlar oluşturalım" diye sözlerine ekledi.

İkinci üniversitenin müjdesini verdi

Diğer taraftan Samsun'da ikinci bir üniversite kurulacağının müjdesini veren Başkan Murzioğlu, "İstanbul'da yaşayan Samsunlu bir işadamı yakın bir zamanda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile bizzat görüştü. Samsun'a yeni bir üniversite kazandırmak istiyor. İnşallah bu iş adamı arkadaşımız burada bir üniversite kurar. Türkiye'de üniversite sınavına giren öğrencilerin yaklaşık yüzde 10-20'si üniversitelere yerleşebiliyor. Üniversite sayımız ne kadar artarsa o kadar çok çocuğumuz daha erken eğitimini tamamlamış olur" şeklinde konuştu.

Samsun'da 50 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi bulunurken, şehrin ikinci üniversitesi Canik Başarı, geçen yıl FETÖ soruşturması kapsamında kapatılmıştı.