21 °C

Sanayi üretiminde sürpriz artış

Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1 artış gösterdi.

Sanayi üretiminde sürpriz artış

Türkiye'nin Şubat ayında sanayi üretimi beklentilerin üzerinde geldi.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, arındırılmamış erilerle sanayi üretimi yıllık yüzde 1 arttı. Piyasa beklentisi artışın yüzde 0,3 olacağı yönündeydi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı. Piyasa beklentisi yıllık bazda yüzde 0,4 düşüş olacağı yönündeydi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. 

Bu artışı, yüzde 8,1 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,7 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 10,0 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 4,9 ile tütün ürünleri imalatı takip etti."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap