Sarıgözoğlu, yurtdışında yatırım atağına hazırlanıyor

Otomotiv devlerine kalıp ve preslenmiş sac mamuller üreten Sarıgözoğlu, sektörde 3 kuşaktır süren mücadelelerinin meyvelerini yurtdışında yapacağı yatırımlarla toplayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AHMET USMAN - İZMİR

Türkiye’deki 4 tesisi ile dünya otomotiv devleri için kalıp ve preslenmiş sac mamuller üreten Sarıgözoğlu, ailenin 3. kuşağının da firmada aktif olarak görev almaya başlamasıyla hedeflerini büyüttü. Firma, yakın zamanda Almanya, Tataristan ve Cezayir’de tesis kurmayı hedefliyor. 

Mercedes için Almanya’ya preslenmiş sac parça sevkiyatı yaptıklarını dile getiren söyleyen Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu, “Mercedes için Almanya’da bir tesis kurup oradan günlük teslimatlar yapma hazırlığı içindeyiz. Bunun fizibilitesi son hızla devam ediyor. Almanya’da ayrıca kalıp müşterilerimiz için lokal bir tesis kuracağız. İki ayrı tesis yerine tek çatı altında yapabilir miyiz, onu araştırıyoruz. Mevcut parçaları biz Türkiye’de üretip sevk ediyoruz. Fakat Almanya’da daha yüksek adetlerdeki üretim için tedarikçi olmamız isteniyor. İmalatı oraya taşımak için robot yatırımları, makineler, bina, insan kaynakları hazırlıkları sürüyor. 2020 başından itibaren orada hem parça, hem de kalıpta seri üretime başlamayı planlıyoruz” dedi.

Geçen ay Bursa fabrikalarında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’u ağırladıklarını anlatan Sarıgözoğlu, “Kamaz, kamyon üretmek için Mercedes ile Rusya’da ortaklık kurdu. Yakın zamanda orada da bir üretim tesisi kurmak için hazırlık içindeyiz. Hem müşterimizden hem de Tataristan’ın cumhurbaşkanı ve yatırım destek ajansından en yüksek derecede davet aldık. Ön çalışmaları hızlı geçtik, yakın zamanda hayata geçiririz” diye konuştu.

İki ay önce Cezayir’deki bir firma ile niyet mektubu imzaladıklarını vurgulayan Mustafa Sarıgözoğlu, “Ülkenin en büyük holdinglerinden olan bu kuruluş, otomotiv konusunda hem montaj, hem de yan sanayi hizmetleri veriyor. Afrika pazarı için Cezayir’de ortak yatırım planlıyoruz. Şimdiye kadar yurtdışında tesisimiz yokken, bir anda 3 yeni tesisi gündemimize almamız finansman açısından çok imkânımızın olduğu şeklinde yorumlanmasın. Bu, pazarı çeşitlendirme, partnerlerden ve müşterilerden gelen davetlerin değerlendirilmesi, o pazara yönelik dinamik hareket etme, vizyoner davranıp pozisyon alma olarak değerlendirilmeli. Yatırımlar etap etap devreye girecek. Bunlar bizi en çok organizasyon anlamında zorlayacak ama artık ailemizin 3. kuşağı da aktif şekilde işin içinde olduğundan bunları aşacağız. 3 kuşaktır süren mücadelenin meyvelerini toplamaya başlıyoruz” dedi.

Türkiye’de de yatırımlar sürüyor

Manisa’da iki, Bursa ve Aksaray’da birer olmak üzere 4 fabrikada üretim yaptıklarını belirten Sarıgözoğlu, “Son iki yılda 4 fabrikamızda da yatırım hamlesine giriştik. Hem kapasitemizi artırdık, hem de yeni işbirlikleri için altyapımızı endüstri 4.0’a hazırladık. Kalıpta en önemli müşterilerimiz Mercedes ve BMW. Yakın zamanda Türkiye otomotiv sektöründe önemli gelişmeler oldu. Volkswagen ile Ford, Ford Otosan’ın Gölcük’teki tesislerinde ortak minibüs üretecek. Bu aracın aynı zamanda Volkswagen markasıyla tüm dünyaya sevkedilmesi söz konusu. 2022’den itibaren devreye girecek olan yeni modelin tasarımı netleşti, tedarikçi seçimine başlandı. Biz de bu kapsamda devredeyiz. 20 yıldır Türkiye yanında ABD, Brezilya, Rusya ve Almanya’daki Ford tesislerine her gün düzenli sevkiyat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Fas pazarındaki gücümüzü de artıracağız. Şu an bu ülkeye Dacia parçalarını gönderiyoruz. Bir ekibimiz başka firmalarla görüşmelerini sürdürüyor” dedi.

Sadece Ford’un mevcut ya da gelecekteki projeleri değil, aynı şekilde Tofaş, Renault ve Mercedes’in de tedarikçisi olduklarını hatırlatan Sarıgözoğlu, “Mercedes’in Türkiye’deki kamyon ve otobüs fabrikalarının metal preslenmiş parçalarını tedarik ediyoruz. Aynı model araçlar için buradan Almanya’daki fabrikaya montajda kullanılmak üzere ürün sevkiyatımız var. Keza Rusya, Brezilya ve Hindistan’a da ihracat yapıyoruz. Geçen yıl yine Daimler çatısı altında üretilen Mitsubishi Fuso markalı hafif kamyonların da tedarikçisi olmayı başardık. Portekiz’deki bu fabrikanın gereksinimi olan şasi ve şasi traverslerini geçen ayın başından itibaren sevkediyoruz” diye konuştu.

Eğitimle bağımızı hiç koparmıyoruz 

Sarıgözoğlu’nun başarısında deneyim ve eğitime verdiği önemin büyük payı olduğunu dile getiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu da, “Kurucumuz olan babam İsmail Sarıgözoğlu, ‘her işin bir okuması bir dokuması var’ derdi. Bizim için hem teori hem pratik çok önemli. Manisa’daki iki fabrikamızda da 35’er kişilik iki çıraklık eğitim merkezimiz var. Geçen hafta 16 mezun verdik ve hepsini kadroya aldık. Manisa OSB’deki MOSTEM Meslek Lisesi’nin destekçilerindeniz. Danışma kurulu başkanlığını yaptığım MOSTEM’in sanayicinin istediği profilde öğrenci yetiştirmesine destek olmaya çalışıyoruz. Çeşitli burslar veriyoruz. Bizde eğitim denince akan sular durur” diye konuştu.

3. KUŞAK İŞ BAŞINA GEÇİYOR

Sarıgözoğlu Ailesi’nin üçüncü kuşak temsilcileri de firmada aktif olarak görev almaya başladı. İsmail Sarıgözoğlu, Yeniden Yapılanma ve Dijitalleşmeden Sorumlu olarak yönetime girerken, Yağmur Sarıgözoğlu iki yıldır muhasebe ve finans departmanda çalışıyor. Sosyolog Seda Sarıgözoğlu Çalıdan ve Ekonomist İrem Sarıgözoğlu da ailenin 3. kuşak temsilcilerinden. Süreç İyileştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İpek Sarıgözoğlu Erdem, çocuklar çok iyi yetiştirilirken, firmanın hedefl erinin küçük tutulması halinde yeni nesillerin bocalayabildiğine dikkat çekerek, “Bizde tam tersi bir durum var. Bazen babam ve amcamın hedefleri o kadar dinamik oluyor ki biz şaşkın kalıp, arkadan gidiyoruz. Çok seslilik güzel, aramızda mutlaka tartışıyoruz, bunlar doğruyu bulmak için vazgeçilmez” dedi.