15 °C

SGK'dan 550 bin kişiyi ilgilendiren açıklama

SGK, 550 bin Bağ-Kur'lunun yanlarında çalıştırdıkları sigortalıları mağdur ettiklerine ilişkin haberlere açıklık getirdi

SGK'dan 550 bin kişiyi ilgilendiren açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bugün 550 bin Bağ-Kur'lunun yanlarında çalıştırdıkları sigortalıları mağdur ettiklerine ilişkin haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

SGK konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:    

"Bazı yazılı basın kuruluşlarında yer alan 4/b’li (Bağ-Kur) Sigortalıların Prime Esas Kazançlarının Yükseltilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumunun geriye dönük incelemelerinin neticesiyle yanlarında çalıştırdıkları işçilerden daha düşük beyanda bulunan 550 bin sigortalının primlerini yükselterek sigortalıların mağduriyetine neden olduğuna ilişkin haberler yayımlanmıştır.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların primleri, daha önceleri basamak sistemine göre ödenirken, sosyal güvenlik reformuyla birlikte 01 Ekim 2008 tarihinden itibaren ücret/kazanç beyanına göre ödenmeye başlanmıştır.

Reformla getirilen diğer bir düzenlemeye göre  Bağ-Kur sigortalısı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas kazancının en yükseğinden az olamayacaktır. 

Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıdan daha düşük olduğu tespit edilenlerin primleri yükseltilmekte ve aradaki farkın primi, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilmektedir.

Kurumumuz, getirilen bu kuralı bugüne kadar dosya üzerinden manuel kontrol ederken, 2014 yılı Ağustos ayından itibaren geliştirilen bir program sayesinde elektronik olarak kontrol etmeye başlamıştır.

Kurum müfettişlerince 2013 yılı içerisinde yanlarında çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazançlarının en yükseğinden beyan etmeleri gerekirken bunu yapmayarak daha düşük beyanda bulunan sigortalılar tespit edilmiş ve primlerinin yükseltilmesi rapor edilmiştir. Söz konusu raporda yer alan yaklaşık 112 bin sigortalının primleri yükseltilmiştir.

Diğer taraftan, Sosyal Güvenlik Kurumunca herhangi bir hak ediş ödemesi yapılırken, kişilerin prim borçları başta olmak üzere bütün borçları sorgulanmakta ve bu borçlar ödemelerden kesinti yapılmak suretiyle otomatik olarak tahsil edilmektedir. Kurumla sözleşmeli olan eczane sahiplerine yapılan ödemelerden de yukarıda belirtilen fark prim borçları bu kapsamda kesinti yapılmıştır.

Görüleceği üzere, Bağ-Kur sigortalılarının aylık prime esas kazancının, yanlarında çalıştırdığı işçilerden daha düşük olduğu tespit edilenlerin primlerinin yükseltilmesi mevcut yasal düzenlemelere aykırılık teşkil etmemektedir. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap