4 °C

Sığınmacıların geçim kaynağı: Meyan kökü

Suriye'deki iç savaştan kaçarak sığındıkları Türkiye'de yaşam mücadelesi veren sığınmacılar, ilaç sanayisi için meyan kökü toplayarak ailelerinin geçimini sağlıyor.

Sığınmacıların geçim kaynağı: Meyan kökü

Muş Ovası'nda doğal olarak yetişen ve ilaç sanayisinde de kullanılan meyan kökü, Suriyelilerin geçim kaynağı oldu. Hasköy ilçesine bağlı Gökyazı köyünde çadırlarda kalan sığınmacılar, günlük 40 lira karşılığında sabahın ilk ışıklarıyla sürülen tarlalarda ortaya çıkan meyan köklerini topluyor.

Hatay'dan her yıl Muş Ovası'na gelerek topladıkları meyan köklerini ilaç firmalarına sattıklarını belirten taşeron firma yetkilisi Halil Bayraktar, AA muhabirine, bu yıl 200 ton kök meyan kökü toplamayı hedeflediklerini kaydetti. 

Suriyeli işçilere toplattıkları meyan köklerini tonu 800 liraya sattıklarını ifade eden Bayraktar, günde yaklaşık 5 ton meyan kökü elde ettiklerini söyledi.

Meyan kökünün doğal olarak yetiştiğini ve toprağın yarım metre altından çıktığını dile getiren Bayraktar, kökü ve şerbetinin birçok hastalığa iyi geldiğini aktardı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.