24 °C

Şimdi yapısal reform zamanı

İş dünyası örgütleri artık seçim sürecinin geride kaldığını ifade ederek ekonomik gündeme ve yapısal reformlara odaklanılması gerektiğini ifade ediyor. (Mehmet Kaya)

Şimdi yapısal reform zamanı

MEHMET KAYA

Yerel seçimlerde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından iş örgütleri peş peşe "ekonomi gündem olmalı" taleplerini ileten açıklamalar yayımladı. Açıklamaların ortak özelliği reform ve yapısal reformlar oldu. Buna karşılık, hükümet kanadından son dönemde bazıları yapısal olarak nitelenen önlemler paketi açıklandı ancak yapısal reformlara yönelik yeni bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinden önce ilan edilen bazı yapısal reform alanları ilan edilmişti. Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kısa süre içinde ekonomiye yönelik, yasa, kararname ve yönetmeliklerle yapılacak bir dizi önlemin ilan edileceğini duyurdu.

Vergi alanında, daha önce Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına yönelik taslaklar hazırlanmıştı. Ayrıca, KDV’nin yeniden yapılandırılması, üç oranlı sisteme geçilmesi ve esnaf vb. küçük işletmeler için tek oranlı sistemin kurulmasına yönelik projeler hazırlanmıştı. Ayrıca, Vergi Usul Kanunun’nun yeniden yazılarak sistemin basitleştirilmesine yönelik de bir çalışma yapılmıştı. Vergi alanında bu düzenlemelerin tamamı yapısal bir dönüşüme işaret ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV sistemi ile sayısal iş faaliyetlerini kavrayacak, özellikle sermaye piyasalarındaki yeni araçları da destekleyecek bazı adımlar atılacağını açıkladı.

Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak

Finans alanında da bir dizi adımlar atılması bekleniyor. Bunlar arasında sermaye piyasası araçlarının çeşitlendirilmesi, sigortacılık alanında düzenlemeler yapılması, kamu uhdesinde kurulan reasürans şirketinin güçlendirilmesi, bireysel emeklilik sisteminin yeniden yapılandırılması gibi alanlarda düzenleme bekleniyor. Çalışma hayatında yapısal dönüşümde ise eğitim ayağını da kapsayacak şekilde, sayısal dönüşümün getirdiği yeni çalışma ilişkilerine uyum düzenlemeleri olacak. Özellikle ileri yaşlarda işlerini kaybetme riski altında olanlara yönelik bir yol haritasının oluşturulması bekleniyor.

Kıdem tazminatı fonu en güncel konu

Çalışma hayatına yönelik olarak ise kıdem tazminatının bir fon şeklinde yeniden düzenlenmesi en önemli güncel konu olarak bekliyor. Hükümetin bu konuyu yeniden gündeme taşıyacağı kesinlik kazandı ancak hükümet tasarısına hem işçi, hem de işveren kanadının itirazları bulunuyor. Çalışma hayatında istihdamın artırılmasına yönelik teşvik ve uygulamaların analizinin yapılması da planlanıyor.

Kamu maliyesi alanında da kamu finansmanını yöneten kurumlar ile mali idarenin ve vergi denetim sisteminin köklü olarak değiştirilmesi yönünde hazırlıklar yapıldığı bildiriliyor. Bu alanda bazı genel müdürlüklerin yeniden yapılandırılması dahil adımlar atılabileceği kaydedildi.

Bağımsız kurum ve kurulların etkinliği artırılsın

İş dünyası bazı alanlarda yapısal düzenlemeleri sıklıkla gündemde tutuyor. Bunlar arasında başta Merkez Bankası olmak üzere, bağımsız kurum ve kurulların etkinliğinin artırılması geliyor. İş dünyasının talep ettiği bir diğer düzenleme alanı ise hukuk alanında oldu. Türk yargı sisteminin güçlendirilmesi ve bu alandaki tartışmalara son verecek şekilde işlerlik kazanması talepler arasında. İş dünyası, kaynak dağıtımında da sanayinin öne çıkarılması yönünde bir dizi reform talebini sürdürüyor. Bu taleplerden önemli bir kısmı yeni teşvik stratejisi ile atılmış durumda. Talep ise bu teşviklere işlerlik kazandırılması yönünde yoğunlaşıyor. Makro ekonomiye yönelik olarak bir diğer talep de kısa vadede sorunlu şirketlerin bilançolarının düzeltilmesi yönünde adım atılması. Bilançoları bozuk olan şirketlerin bankacılık kesimine yönelik de risk oluşturduğu, bu nedenle kaynakla desteklenmiş bir eylem planı uygulanması talep ediliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap