20 °C

Şimşek: ABD çok önemli bir ticaret ortağımız değil

ABD'nin kendi inşaa ettiği yapıyı hırpaladığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Şunun net olarak altını çizeyim, Amerika bizim çok önemli bir ticaret ortağımız değil" diye konuştu.

Şimşek: ABD çok önemli bir ticaret ortağımız değil

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gündemdeki ekonomi konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şimşek, "Dış talebin destek olduğu, iç talebin bir miktar yumuşayacağı, cari açık, enflasyon gibi dengesizliklerin giderileceği, yönetilebilir noktaya geleceği bir dönemin içindeyiz. Para politikasında güçlü adım attık. Maliye politikasına ilişkin endişeler yersiz. Yapısal reformlarla da bu süreci güçlendireceğiz." dedi.

Mehmet Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"Maalesef Amerikan yönetimi, kendi inşa ettiği kurala dayalı çok taraflı, 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan, aslında dünyanın da şu an itibarıyla menfaatine gördüğümüz yapıyı hırpalıyor. Şunun net olarak altını çizeyim, Amerika bizim çok önemli bir ticaret ortağımız değil. Amerika önemli bir ülke, önemli bir müttefikimiz. Anlaşamadığımız konular var ama genel olarak Amerika, önemli bir ülke. Ticaret, özellikle de otomotiv ihracatı açısından en az etkilenecek ülkelerden biri Türkiye'dir. Onun için o konuda Türkiye'ye ilişkin bir endişeye gerek yok ama genel anlamda havayı bozar."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap