4 °C

Son 5 yılda stratejik ve büyük ölçekli yeni yatırım sayısı 54 oldu

Stratejik ve büyük ölçekli yatırımların teşviki programı kapsamında, tamamı yeni yatırım olan son 5 yılda 54 yatırımcı teşvik belgesi aldı.

Son 5 yılda stratejik ve büyük ölçekli yeni yatırım sayısı 54 oldu

Mehmet KAYA

ANKARA - Türkiye’nin teknoloji açığını kapatma, ithalatı önleme, stratejik ürünlerde gelişim sağlama amacını taşıyan stratejik ve büyük ölçekli yatırımların teşviki programı kapsamında, tamamı yeni yatırım olan son 5 yılda 54 yatırımcı teşvik belgesi aldı. Bu yatırımcılardan 16’sı yabancı sermayeli şirketlerden oluştu. Sektörlerine bakıldığında 4 enerji, 32 imalat, 12 hizmetler, 6 madencilik sektöründe belge alındı.

DÜNYA’nın derlediği verilere göre bu yatırımlar için alınan teşvik belgelerinin toplam tutarı 135 milyar 587 milyon TL olarak belirlendi. Toplam 54 yatırımın 38’i yerli sermaye, 16’sı yabancı sermayeli şirketlerce yapılacak. Yatırımların sayı çoğunluğu yerli sermaye ile yapılsa da tutara bakıldığında yabancı sermayeli şirketlerin aldığı teşvik belgelerinin yatırım tutarı 108 milyar 365 milyon TL, yerli firmaların ise 27 milyar 222 milyon TL olarak belirlendi.

Yatırımların bölgesine bakıldığında ise gelişmiş sayılabilecek bölgelerde yatırımların yoğunlaşması dikkat çekti. En gelişmiş kategori olan İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan 1. Bölgede 20 yatırım yapılacak.

2. Bölgede ise 10 yatırım gerçekleşecek. Böylece 54 stratejik ve büyük ölçekli yatırımın 30’unun en gelişmiş bölgelerde yapılması dikkat çekti. Bu yatırımlar yatırım yerine bakılmaksızın özel teşvikler alıyorlar. İmalat sanayiindeki 32 tamamı yeni yatırımlar için alınan teşvik belgelerinin 28’inin; demir, demir dışı, dokuma, giyim, elektrikli makineler, elektronik, kimya, makine imalat, madeni eşya, taşıt araçları gibi teknolojik unsur bulunan imalat sanayii kollarında olması dikkat çekti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap