Sosyal konuta ilgi yoğun: Bakan Kurum ilk rakamları açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sosyal konut projesine başvurular bugün itibarıyla başladı. Uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi, e-devlet, Halkbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla başvuru yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum önce 10.30 itibarıyla İlk Evim İlk İş Yerim projesine 92 bin başvuru yapıldığını açıkladı. Daha sonra 11.00'da rakamın 141 bine, 11.45'te ise 207 bine ulaştığını bildirdi.  Son olarak Kurum, sosyal konut projesine başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

Sosyal konut projesinden faydalanacak vatandaşların başvuracakları illerde en az bir yıl ikamet etmesi veya o il nüfusuna kayıtlı olması gerektiği, her haneden bir başvuru hakkı olabileceğini anımsatan Bakan Kurum, sözlerine şöyle devam etti: "Milletimizi en çok sevindiren şey, yeni yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. 81 ilimiz ve 609 ilçemizde yapacağımız sosyal konut projelerimizle vatandaşlarımız toplamda 608 bin liradan 2+1 konutlarımıza erişebilecekler. Aylık taksitleri de 2 bin 280 lira ile 240 ay vadeyle bu projeye sahip olabilecekler. Toplam 850 bin lira fiyatla da 3+1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle vatandaşlarımız erişebilecekler. İstanbul'da hane halkı geliri 18 bin liranın, diğer illerde de 16 bin liranın altında olan her vatandaşımıza başvuru kapımız açık. Şu an itibarıyla başvuru sayımız 224 bine ulaşmış durumda. Vatandaşlarımız toplam daire bedelinin yüzde 10'unu peşinat olarak ödeyecekler. Taksitler de sözleşme imzalandıktan sonra başlayacak."

Bakan Kurum, yeni yuvaların 50 binini İstanbul'un her iki yakasında yapacaklarını, Avrupa yakasında Başakşehir, Esenler, Arnavutköy, Silivri, Çatalca bölgesinde, Anadolu yakasında Tuzla, Kartal, Pendik'te bu projeler üzerinde çalışıldığını söyledi.

Kiraya verilebilecek

Ailelerden miras kalan ev hisseleri olanların da projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Bakan Kurum, "Sonradan TC vatandaşı olanlar da bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Sosyal konutu satış borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi" dedi.

İlk temel ekim ayında atılacak

Bakan Kurum, "(Sosyal konut projesi) İlk temeli, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ekim ayında atacağız. İlk çiviyi çaktığımızda 250 alt sektörü de bu projelerle harekete geçiriyoruz. Önce 100 bin, ardından 200 bin yeni istihdam oluşturuyoruz." ifadelerini kullandı.

"Sosyal konutu, önceliklerimiz arasında gördük"

Kurum, Türkiye'nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet için arzuladıkları her hizmeti yapma, her eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bir ülke olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Bu ülke ve millet için gece gündüz koşmamızın en büyük sebebi de her ülkeye nasip olmayan bu büyük potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep sosyal devletin temel görevi olan barınma hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında kendi yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, ardından da 100 bin sosyal konut dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız müracaat ederek büyük bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından büyük bir beğeniyle karşılık buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine uygun şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla yeni yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar."

"Ev ve kira fiyatları da zaten proje duyulur duyulmaz aşağı gelmeye başladı"

2 trilyon liradan fazla finansal ve üretime dönük bir ekonomik hareketliliğin başlayacağını anlatan Kurum, "Ev ve kira fiyatları da zaten proje duyulur duyulmaz aşağı gelmeye başladı, düşürecektir. Özel sektörümüzü harekete geçirecektir. Yatırım yapma noktasında aksiyon alacaktır. Toplumun tüm kesimlerine, 250'den fazla sektöre bu ekonomik büyüklük yayılacaktır." dedi.

Müracaatların bugün başladığını, ekim ayı sonuna kadar konut müracaatlarını devam ettirdiklerini ifade eden Kurum, "İlk temeli de büyük bir coşku ve heyecanla Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle ekim ayı içinde atacağız. Etaplar halinde ihalelerimizi gerçekleştireceğiz. Bugün başvuru yapan ile ekim ayı sonunda başvuru yapan arasında hiçbir fark yok. Başvurular çerçevesinde noter huzurunda 1 milyon 170 bin konutta ne yaptıysak, burada da aynı anlayışla kuralarımızı çekeceğiz." diye konuştu.

"İlk etap konutları en geç 2 yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz"

Arsa ve iş yerleri için 10 Ekim'de başvuruları almaya başlayacaklarını, 7 Kasım'a kadar devam edeceğini açıklayan Kurum, ilk etap konutları en geç 2 yıl içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Bu konutların Türkiye'de yeni bir şehircilik hareketliliğine yol açacağına değinen Bakan Kurum, projenin kent merkezlerindeki sıkışıklığı gidereceğini, trafik sorununu azaltacağını ve şehrin çeperlerini de bu manada harekete geçireceğini belirtti.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen "Sıfır Atık" projesinin bir gereği olarak tüm yatırımları ve projeleri, sıfır atığa uyumlu, çevreye saygılı, kendi enerjisini üreten, üretilen enerjilerin ortak alanlarda kullanıldığı, yağmur sularının biriktirildiği bir proje olarak gerçekleştireceklerini dile getirdi.

"İlk çiviyi çaktığımızda 250 alt sektörü de bu projelerle harekete geçiriyoruz. Önce 100 bin, ardından 200 bin yeni istihdam oluşturuyoruz." diyen Bakan Kurum, toplamda yapılacak 900 milyar liralık yatırım sonucunda 2 trilyon liralık ekonomik bir devinime, hareketliliğe sebep olacaklarını sözlerine ekledi.