13 °C

SPK'dan 18 kişiye suç duyurusu

SPK, Mert Gıda hisse senedinde gerçekleştirilen işlemler nedeniyle 18 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu

SPK'dan 18 kişiye suç duyurusu

 

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), mert gıda hisse senedinde gerçekleştirilen işlemler nedeniyle 18 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

SPK Haftalık Bültenine göre, Mert Gıda Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş hisse senedinin piyasasında 16 Aralık 2005-29 Mayıs 2006 döneminde gerçekleştirilen işlemler incelendi.

İnceleme sonucunda, söz konusu dönemde Mert Gıda hisse senedinde gerçekleştirilen Sermaye Piyasası Kanununun 47/I-A-2 maddesinde tanımlanan manipülasyon suçunun unsurlarını içeren fiiller nedeniyle Mechur Çolak, Ahmet Özgür, Mehmet Tahir Görpeoğlu, Mustafa Görpeoğlu, Ayşegül Tuncel, Hakan Buharalı, David Davut Eskinazi, Behçet Erdem, Musa Erdem, Murat İlgeç, Can Dilmener, Ömer Halit Celep, Cihan Sütşurup, Hakan Işın, Sanem Demirel (Topbaş), Osman Nuri Arkangil, Ertan Yılmaz, Hakan Mutlu hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Söz konusu kişilerden Osman Nuri Arkangil hakkında işlem yasağı getirildi, diğerleri hakkında da daha önce getirilmiş işlem yasakları tekrarlandı.

İdari para cezaları

Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MAALT) hisse senedinin piyasasında 21 Eylül 2006-22 Ağustos 2007 döneminde gerçekleştirilen işlemler de incelemeye alındı.

Bu inceleme sonucunda da Ercan Canmutlu, Ali Ferda İlker ve Müge Canmutlu hakkında her bir şahıs için ayrı olmak üzere, 2006 yılında 2 kez, 2007 yılında 4 kez gerekli özel durum açıklamalarını yapmamaları nedeniyle, her bir aykırılık için ilgili yılda öngörülen en düşük idari para cezası tutarı üzerinden toplam 69 bin 304 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Metem Turizm A.Ş'ye, Metemtur A.Ş paylarının yüzde 31,10'unu iktisap etmesi sonucu Metemtur A.Ş'nin diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğünü yerine getirmemiş olmasından dolayı 100 bin TL idari para cezası verilmesi karara bağlandı.

Ayrıca Metem Turizm A.Ş'nin, Metemtur A.Ş'nin diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere çağrıda bulunacağını kamuya açıklamasına rağmen söz konusu yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması nedeniyle, Metemtur A.Ş. pay sahiplerinin varsa meydana gelmiş zararlarının tazmini için yargı yoluna başvurabilecekleri konusunda bilgilendirilmelerine karar verildi.

Necip Yılmaz Aksu ve Sea Serdengeçti Aksu İnşaat Sanayi Ulaştırma ve Turizm Ticaret Ltd. Şti'nin, Metemtur A.Ş. paylarının yüzde 31,10'unu Metem Turizm A.Ş'den devralması sonucu ortaya çıkan, Metemtur A.Ş'nin diğer ortaklarının paylarını satın almak için çağrıda bulunmadan muafiyet başvurusu, yönetim hakimiyetinde hiçbir değişiklik meydana gelmemiş olması nedeniyle olumlu karşılandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.