25 °C

Sudan’da ortak tarım projesi başlamadan sona erdi

Türkiye’nin yurt dışında ilk kez Sudan’dan tarım arazisi kiralayarak, özel sektör ortaklığı ile gerçekleştirmeyi planladığı tarımsal yatırım projeleri Sudan’ın söz verdiği arazileri teslim etmemesi nedeniyle hayata geçirilemedi.

Sudan’da ortak tarım projesi başlamadan sona erdi

Canan SAKARYA

Türkiye’nin yurt dışında ilk kez Sudan’dan tarım arazisi kiralayarak, özel sektör ortaklığı ile gerçekleştirmeyi planladığı tarımsal yatırım projeleri Sudan’ın söz verdiği arazileri teslim etmemesi nedeniyle hayata geçirilemedi.

Sudan’da 5 bölgede 780 bin 500 hektar arazide tarımsal yatırım yapılması için 2015 yılında anlaşma yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in Sudan’da kiralanan tarım arazilerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptığı başvuruya gelen yanıt Türkiye’nin Sudan’da tarımsal yatırım projesinin başlamadan sona erdiğini ortaya çıktı. CİMER’e yapılan başvuruya, Araştırma Planlama Ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın verdiği yanıtta, Türk özel sektör firmalarının Sudan’da 5 bölgede 780bin 500 hektar arazide tarımsal yatırım yapmasının özendirilmesi hedeflendiği ancak söz konusu arazilerin Sudan Cumhuriyeti tarafından ortak şirkete teslim edilemediğinden, Türk yatırımcılar tarafından herhangi bir tarım arazisinin kiralanamadığı kaydedildi. CİMER’in verdiği yanıta göre, tarımsal üretimin ve ticaretin artırılması amacıyla 28 Nisan 2014 tarihinde imzalanan ve yasal prosedürü 19 Kasım 2015 tarihinde tamamlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma” kapsamında; Türk özel sektör firmalarının, Sudan’da 5 bölgede 780 bin 500 hektar arazide tarımsal yatırım yapmasının özendirilmesinin hedeflendiği belirtilerek, “Ancak, söz konusu araziler Sudan Cumhuriyeti tarafından ortak şirkete teslim edilemediğinden, Türk yatırımcılar tarafından herhangi bir tarım arazisi kiralanmamıştır” denildi.

Üretim yapılmadı

Anlaşmada yer alan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) Sudan’da 12 bin 500 hektar alanda “Örnek Çiftlik Kurulması Projesi”nin de arazilerin teslim edilmemesinden kaynaklı olarak hayata geçirilemediği belirtilirken; söz konusu arazilerin TİGEM’e tahsisi yapılmadığından herhangi bir tarım üretiminin de gerçekleştirilmediği kaydedildi. Sudan’da Nisan ayında Sudan Lideri El Beşir’in devrilmesiyle sonuçlanan darbe ile birlikte yaşanan son gelişmelerin yatırımlara etkisi hakkındaki soruya verilen yanıtta “Hedeflenen yatırımlarla ilgili olarak da Sudan Cumhuriyeti tarafından olumsuz bir açıklama yapılmamıştır” denildi.

TİGEM’in herhangi bir ülkede kiraladığı tarım arazisi bulunmadığı da belirtilirken, kiralama için herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığı sorusuna ise yanıt verilmedi. Öte yandan kiralanacak arazide kanola, pamuk, yağlı tohum ürünleri, avokado, mango ve ananas gibi ürünlerin üretilerek, Türkiye’ye daha ucuza getirilmesi amaçlanıyordu.

“Arazi kiralayarak sorunlar aşılamaz”

CİMER tarafından verilen yanıtı değerlendiren Adıgüzel, ülkedeki tarımı bitiren, tarım arazilerini ranta kurban eden, çiftçiyi ekonomik darboğaza sokan AKP Sudan’da tarım arazisi kiralayarak sorunları çözebileceğini düşünüyordu dedi. Ancak CİMER’in de açıkladığı gibi Sudan’da arazi kiralayarak tarımı yapma hayali başlamadan bittiğini bildiren Adıgüzel, “Yapılması gereken, günü kurtaracak çözümlerden ziyade, ülkemizi eskiden olduğu gibi tarımda kendi kendine yeten ülkelerden biri haline getirmek. Bunun için de köylünün, çiftçinin, üreticinin sorunlarına kulak verilmeli, gerçekçi çözüm önerileri ile çiftçimiz ayağa kaldırılmalı” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap