'Süper Kupa'yı İstanbul kazanacak

İngiliz futbol takımları Liverpool ve Chelsea, 14 Ağustos’ta UEFA Süper Kupa finali için İstanbul’da karşılacak. 14 yıl önce kazandıkları kupayı unutmayan ve İstanbul’un uğuruna inanan Liverpool taraftarının yeniden İstanbul’a akın etmesi bekleniyor... Selenay Yağcı'nın haberi...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Selenay YAĞCI

Şampiyonlar Ligi şampiyonu Liverpool ile UEFA Avrupa Ligi şampiyonu Chelsea 14 Ağustos’taki Vodafone Park’ta UEFASüper Kupa finali için gelecek. İngilizlerin dünyaca ünlü iki kulübünün final maçında İstanbul’da karşılaşması, kent turizmine doping olacak. Finalin olacağı gün haftasonu olmamasına rağmen, stada yakın otel fiyatlarının döviz bazında yüzde 40 artması bekleniyor. Finalde iki İngiliz takımının yarışı sebebiyle İstanbul’a İngiliz akını olacağını da tahmin ediliyor. Futbol sebebiyle seyahet eden en fazla turistten olan İngilizler, stada bilet alamasalar da maçların yapıldığı şehirlere gitmeyi ve o atmosferde maç izlemeyi de seviyor. Süper Kupa’yı izlemesi için ağırlıklı İngiliz olmak üzere 50 binden fazla futbolseverin İstanbul’a gelmesi beklenirken, TÜROB, uçak seferlerinin yetersiz kalmaması için başta THY olmak üzere tüm havayollarını uyardı. Turizmciler, maçın kent ekonomisine 100 milyon eurodan fazla katkı yapacağını ve otellerde doluluk oranının yüzde 100'e çıkacağını belirtiyor. Birçok ülke tarafından canlı yayınlanacak olan maç İstanbul’un tanıtımına da büyük katkı sağlayacak. Oteller aylar öncesinden doluluk ve rezervasyonlarını Süper Kupa'ya göre ayarlarken, İngiliz futbolseverler rezervasyon yaptırmaya başladı.

Oteller finale hazır

Süper Kupa’nın İstanbul turizmi için çok önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye ve İstanbul için çok önemli tanım fırsatı olacak bu final karşılaşması için turizmcilerin çok çaba harcadığını altını çizerek, uçuşların yetersiz kalmaması için havayollarının desteğini de istediklerini kaydetti. Azerbaycan’daki Uefa Avrupa Ligi finali örneğini veren Eresin, “Birçok taraftar maça bilet aldığı halde, uçak bileti bulamadığı için Bakü’ye gidemedi. Stad boştu" dedi. Eresin istanbul'daki karşılaşmanın Kurban Bayramı’na da denk geldiğini hatırlatarak, "Azerbaycan gibi birşey İstanbul’da yaşanırsa çok büyük kayıp olur. İki İngiliz takımı gelecek ve İngiltere’den gelecek tarifeli sefer sayılarının artırmasını, buna göre ayarlamasını talep ediyoruz” diye konuştu. İstanbul’da birçok otelin kendini Süper Kupa’ya aylar öncesinden hazırladığının altını çizen Eresin, yüzde 25’e kadar doluluk oranını Süper Kupa için ayırdığını kaydetti. Eresin, İstanbul’daki otellere şimdiden rezervasyon yaptıran İngiliz taraftarların final maçı ile beraber en az iki gün kalabileceğini ifade etti.

Rezervasyonların akmaya başladığını kaydeden Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, özellikle stada yakın otellerin tamamının dolmasının beklendiğini belirtti. İstanbul’da temmuz- ağustos döneminin yüksek sezon olduğunu da hatırlatan Akçakaya, maç günü stada yakın otellerin döviz bazında yüzde 40 fiyat artışını yaşanacağını kaydetti. İstanbul’da maçı izlemek için gelecek İngilizlere yönelik turlar da yayınlanmaya başlandı. 2 gece konaklamalı maç ve uçak bileti hariç İstanbul turlarının fiyatı 300 sterlinden başlıyor.

Liverpool taraftarına uğurlu geliyor

TÜROB Genel Sekteri İsmail Taşdemir, Liverpool taraftarının 14 yıl önce İstanbul’da kazandıkları finali unatamadıklarını ve uğuruna inandıklarını kaydederek, “Liverpool taraftarları İstanbul’a akın edebilir” dedi. 25 Mayıs 2005'te İstanbul’da gerçekleşen Şampiyonlar Ligi finalinde İngilizler’in köklü kulübü Liverpool ile İtalyan devi Milan arasındaki karşılaşma, müthiş bir geri dönüşe sahne olmuştu. İlk yarıyı 3-0 geride kapatan Liverpool, maçı 3-3’e getirerek, penaltılar sonucunda kupaya uzanmıştı. Ancak karşılaşmanın ardından 14 yıl geçti, Liverpool’lu taraftarlar halen maçı unutamadı. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, yakın zamanda yaptığı araştırmada Merseyside bölgesinde yaşayan 1.5 milyon taraftardan 75 bininin sosyal medya hesaplarında şifrelerini ‘İstanbul2005’ olarak belirlediğini açıklamıştı. Tarihe geçen final maçında 60 bine yakın taraftar İstanbul’a gelmişti. Maçı nedeniyle Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’na dört günde 3 bin 155 uçak iniş kalkış yapmıştı.