28 °C

Suudi Arabistan’dan Türkiye uyarısı

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki gayrimenkul piyasasında sorunların yaşandığını, vatandaşlarının haklarını korumak için kendileriyle temasa geçilmesi gerektiğini duyurdu... Kerim Ülker'in haberi...

Suudi Arabistan’dan Türkiye uyarısı

Kerim Ülker

Geçtiğimiz yılın sonunda iflas eden Bolu’daki Burj Al Babas projesi, Körfez ülkelerinde büyük yankı uyandırmıştı. Şato tipi toplam 732 villanın olduğu projenin 350’sini Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi Körfez ülkeleri vatandaşları almıştı. Hem bu projede yaşananlar hem de piyasadaki durgunluk, bölge ülkelerinde tedirginlik yarattı. Suudi Arabistan, Türkiye’deki yatırımcı vatandaşlarını uyardı. Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, dün yaptığı resmi açıklamada Türkiye’deki gayrimenkul piyasasında sorunlar yaşadığını duyurdu. Vatandaşlarının haklarını korumak için kendileriyle temasa geçilmesini duyuran Suudi Büyükelçiliği açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Yatırımcı vatandaşlardan, Türkiye'de mülk tapusu alınamadığı, veya ipoteğe dayalı menkul kıymet edinilemediği, mülkiyetin tam bedelinin ödemesine rağmen evlerine girmelerinin engellendiği ve müteahhit şirketler tarafından tehdit edilmelerinin yanı sıra emlak şirketleri ile yaptıkları sözleşmelere rağmen mülklerin kararlaştırılan zamanda teslim edilmediği gibi birçok şikayet alınmıştır.”

Büyükelçilik, yasal prosedürleri öğrenmelerini tavsiye ettiği vatandaşlarına, Türk gayrimenkul şirketlerinin güvenirliğini araştırmalarını ifade etti.

10 BİN 653 KONUT ALDILAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, en fazla konut alan ikinci ülke, Irak’ın ardından Suudi Arabistan. TÜİK’e göre yabancılara son beş yılda 122 binden fazla konut satıldı. Bu konutların yüzde 10.2’sini yani 10.3’ünü (10.653) Suudi vatandaşları oluşturdu. Kuveyt bu oranın yüzde 7.5’ini (7.794), Ürdün yüzde 2.3’ünü (2.433), Yemen yüzde 1.6’sını (1.653), Katar ise yüzde 1.5’ini (1.552) karşıladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap