13 °C

Taksilerde 'indi bindi' ücreti bugün resmen başladı

Aralık ayının son günlerinde kamuoyunun bilgisine sunulan taksilerde 'indi bindi' ücreti uygulaması bugün resmen başladı. Ayrıca, lüks taksi ve elektrikli taksiler İstanbul yollarında boy gösterecek.

Taksilerde 'indi bindi' ücreti bugün resmen başladı

EMRE ESER / dunya.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda önemli kararlar aldı. İstanbul'da taksiler artık indi bindi ücreti almaya başlayacak. Bunun dışında, lüks taksi ve elektrikli taksilerde artık İstanbul sokaklarında çalışmaya başlayacak.

Kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksiler için yapılan şikayetler üzerine İstanbul Taksiciler Odası aralık ayında harekete geçmiş ve şikayetleri ortadan kaldırmak için taksilerde kısa mesafe uygulaması fikrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) sunmuştu.

Bu uygulamayı karara bağlamak üzere önceki gün sabah saatlerinde toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı oy birliğiyle kabul etti.

Taksimetreler ayarlandı

Toplantının ardından DÜNYA'nın ulaştığı İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, bugün öğlen saat 12.00'da İstanbul'daki tüm taksi şoförlerinin taksimetrelerini yeni sisteme geçireceğini açıkladı. Uğur, sisteme geçmek istemeyenlerin şikayetlerine rağmen kararın oy birliğiyle alındığını ifade etti. Uğur, aynı zamanda lüks taksi denilen 'Turkuvaz' taksi uygulamasının da resmi olarak yürürlüğe girdiğini duyurdu.

İndi bindi ücreti 8 lira 70 kuruş

Düzenlemeye göre 2.5 kilometreye kadar olan taksi mesafesi için 'indi-bindi' uygulaması yapılacak. Bu uygulama için belirlenen ücret ise 8 lira 70 kuruş olarak kabul edildi.

İstanbul Taksiciler Odası'nın hazırladığı uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri tarafından da kabul edildi. Buna göre taksimetre açılış ücreti tüm sengmentler için 3 lira 45 kuruş olacak. Gidelen kilometre başına 2 lira 10 kuruş ücret yazacak. Yolculuk başına minimum ücret ise 8 lira 70 kuruş olacak.

Elektrikli taksiler geliyor

Uğur, hükümet ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda İstanbul sokaklarında çok yakın zamanda elektrikli taksilerin de görüleceğini ifade etti. Bunun da alınan kararlar içerisinde onaylandığı söyledi.

Yargıya taşınacak                                                                                                                             İstanbul'da taksilere getirilen indi-bindi ücretinin gizli taksimetre zammı olduğunu ve haksızlık olduğunu ileri süren Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, kararın iptali için kararı yargıya başvuracaklarını açıklamıştı.

İstanbul'da taksi için 'indi-bindi' ücreti geliyorİstanbul'da taksi için 'indi-bindi' ücreti geliyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap