12 °C

Tarıma desteğin bütçedeki oranı azalıyor

TZOB Başkanı, tarıma destek bütçesinin 2002'de milli gelirin yüzde 0,65'i iken, 2009'da yüzde 0,49'a düştüğüne dikkat çekti

Tarıma desteğin bütçedeki oranı azalıyor

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarıma destek bütçesinin milli gelire oranının zamanla giderek düştüğünü bildirerek, "Bu oran 2002 yılında milli gelirin yüzde 0,65'iken 2009'da yüzde 0,49'a düşmüştür" dedi.

Bayraktar, "2009 Yılı Tarım Destek Bütçesi"ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılına ait tarımsal destek bütçesinin geçen yıla göre yüzde 1,9 artırılarak 5,5 milyar YTL olarak açıklandığını, genel bütçede yüzde 13-14 artışlar olduğu halde tarım için ayrılan kaynağın yüzde 1,9 artırılmasının sebebinin anlaşılamadığını kaydetti.

2009 bütçesindeki desteğin Tarım Kanunu ile öngörülen miktarın da çok altında kaldığını ifade eden Bayraktar, Tarım Kanunu'na göre, bütçeden ayrılacak kaynağın Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 1'inden az olamayacağını vurguladı.

Doğrudan destek çiftçiyi tatmin etmedi

Doğrudan Gelir Desteği'nin kaldırılmasıyla desteklerin özellikle girdi desteklerine yönlendirilmesinin amaçlandığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede 2009 yılındaki desteğin ürünlere göre dekar başına ödenecek miktarı 2008 yılına göre yüzde 50 dolayında artırılmıştır. Ancak desteklerdeki bu artışlar çiftçilerimizi tatmin etmeyecektir. 2009 yılı tarım destek bütçesinde mazot destekleri için ayrılan kaynak 583 milyon YTL'dir. Bu miktar, çiftçinin mazot giderinin yaklaşık yüzde 6'sını, kullandığı mazot için ödediği toplam verginin yüzde 11'ini karşılayacaktır.

2009 yılı gübre desteklerinde artış yüzde 100 olmuştur. Buna karşılık indirimlere rağmen DAP ve kompoze gübrede geçen yıla göre gübre fiyatları artışı yüzde 86-100 oranlarındadır. 2009 yılı bütçesinde gübre desteği için ayrılan bütçe 737 milyon YTL'dir. Ancak bu destek ürünlere göre incelendiğinde, üzüm için yapılan gübre masrafının yüzde 4'ünü, fındıktaki gübre masrafının yüzde 4,6'sını, çeltikteki gübre masrafının yüzde 4'ünü, patatesteki gübre masrafının yüzde 3'ünü, şeker pancarı gübre masrafının yüzde 5'ini ancak karşılamaktadır. Destekler yetersizdir. Gübre ve mazot için verilen desteklerin artırılması çiftçilerimizin toplamda desteğinin arttığını göstermeyecektir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.