10 °C

Tekstilcilerin grevi sona erdi

15 ve 19 Ağustos'ta iki etapta 30 işyerinde sürdürülen grev, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla sonuçlandı.

Tekstilcilerin grevi sona erdi

ANKARA - Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri (TEKSİF) Sendikası'nın, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile yürütülen 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınmaması neticesinde, 15 Ağustos tarihi itibarıyla aldığı grev kararı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katkılarıyla sona erdi.

Şubat ayından bu yana, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile yürütülen 23. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde son ana kadar sürdürülen görüşmeler sonucu, işveren tarafının tutumu sonucunda 30 işyeri ve işletmede12 bin tekstil işçisi greve başlamıştı.

Birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 3 zam

TEKSİF'ten yapılan yazılı açıklamada, 15 ve 19 Ağustos'ta iki etapta 30 işyeri ve işletmede sürdürülen grevin, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla sonuçlandığı belirtildi.

TEKSİF'in olmazsa olmaz hükümleri ikramiye, kıdem zammı, fazla mesai ve ücret zammı maddelerinin talep ettikleri şekilde sonuçlandığına işaret edilen açıklamada, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasına üye iş yerlerinde ödenen 72 günlük ikramiyelerin, 9 gün süren grev süresindeki müzakereler sonucu 120 güne çıkarıldığı bildirildi.

Hafta içi fazla çalışmaların yüzde 100 zamlı, hafta tatili çalışmasının yüzde 100 zamlı, ayrıca müteakip hafta içinde bir gün ücretli izin verilmesinin esas olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Genel tatil ve ulusal bayram çalışmaları yüzde 100 zamlı (3 yevmiye), dini bayram çalışmaları ise 4 yevmiye olarak ödenecektir. Ücret zammı birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 3, üçüncü altı ay yüzde 3, dördüncü altı ay yüzde 4, beşinci altı ay yüzde 3 ve altıncı altı ay yüzde 4 şeklinde olmuştur. Ayrıca enflasyon rakamlarının bu seviyeleri aşması durumunda eksik kalan oran ücretlere ilave edilecektir.

1 Nisan 2013-31 Mart 2016 tarihleri arasında yürürlükte kalacak 23. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi ile üyelerin kıdemlerine göre her bir çalışma yılı için 7 lira kıdem zammı eklenecektir."

Açıklamada, "Toplu iş sözleşmesi müzakereleri sırasında sendikamızı yalnız bırakmayan TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay ile Bursa toplantısı ve daha sonraki süreçte konuyla ilgili yakın ilgilerini esirgemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e üyelerimiz adına teşekkür ederiz" ifadeleri kullanıldı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap