10 °C

Temmuzda milyarlık 3 yatırıma teşvik

Teşvik belgeli yatırımlar için 2 milyar 163 milyon dolarlık ithal makine kullanımı öngörülürken, 10 bin 111 kişilik istihdam taahhüdünde bulunuldu.

Temmuzda milyarlık 3 yatırıma teşvik

Hüseyin GÖKÇE

ANKARA - Teşviğe bağlanan yatırım tutarı bu yılın temmuz ayında 10 milyar lira sınırını aştı ve 273 proje için 10 milyar 193 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Temmuzda 1 milyar liranın üzerinde üç yatırıma belge verildi. Pegasus Havayolları'nın 78 uçak alımı için 3 milyar 132 milyon liralık yatırımı için teşvik belgesi düzenlenirken, Sedef Gemi deniz turizmi yatırımı için 1 milyar 981 milyon liralık, Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ de dizel motor için enjektör üretimi amacıyla 1 milyar 225 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldı. 

Hükümetin yatırım ve üretimi artırmak amacıyla hazırladığı teşvik mevzuatındaki değişiklikler hayata geçmeyi beklerken, temmuz ayı yatırım teşvik istatistiklerinden olumlu sonuçlar çıktı. Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, temmuzda 10 milyar 193 milyon liralık yatırım öngören 273 proje teşvik belgesine bağlandı. Teşvik belgeli yatırımlar için 2 milyar 163 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat kullanımı öngörülürken, yatırımlar kapsamında 10 bin 111 kişilik istihdam taahhüdünde bulunuldu. Mayıs ayındaki 11.1 milyar liralık yatırımdan sonra, yıl içinde ikinci kez 10 milyar liralık yatırım sınırı temmuzda aşılırken, yine yılın tek kalemdeki en yüksek hacimli yatırımı da bu ay teşvik belgesine bağlandı. 

Pegasus 78 uçak alacak 

Yeni uçak yatırımlarıyla dikkat çeken Pegasus, 78 adet uçak alımı için 3 milyar 132 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Şirket, yatırım kapsamında 850 milyon dolarlık ithalat yapacak ve bin 360 kişi istihdam edecek. Sedef Gemi İnşaatı AŞ, çok maksatlı amfibi hücum gemisi alımı için 1 milyar 981 milyon liralık teşvik belgesi alırken, Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ'ye Bursa’da dizel motor enjektör üretimi için 1 milyar 225 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi. 

Salı Pazarı Limanı'na 537 milyon TL 

Hema Endüstri AŞ, Tekirdağ’da pompa üretimi için 698 milyon 80 bin liralık, Salıpazarı Liman İşletmeciliği AŞ İstanbul’daki deniz turizmi yatırımı için 537 milyon liralık teşvik belgesi aldı. Temmuzda Efil Enerji’ye Gaziantep’te RES yatırımı için 261 milyon 980 bin liralık, İspak Esnek Ambalaj Sanayi’ne Kocaeli’nde ambalaj üretimi için 210 milyon liralık, KRK Trading’e ise Çankırı’da güneş paneli hücresi için 170 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi.

dawawdawdawdawdawdawdawdawdawdawdawdawdawd.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap