THY, Şangay'a ilk doğrudan seferini gerçekleştirdi

TK 026 sefer sayılı A-340 tipi "Kocaeli" uçağı, 138 yolcusuyla yerel saatle 15.25'te Pudong Havaalanı'na indi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ŞANGHAY – Türk Hava Yolları'nın (THY), Çin'in Şanghay şehrine doğrudan ilk seferi yapıldı.

TK 026 sefer sayılı A-340 tipi "Kocaeli" uçağı, 138 yolcusuyla yerel saatle 15.25'te Pudong Havaalanı'na indi.

Uçağı havaalanında, THY Ticari Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya ve yerel yetkililer karşıladı. Uçuş ekibine çiçek, yolculara da çeşitli hediyeler verildi.

Türkiye'nin Şanghay Başkonsolosu Murat Ülkü, düzenlenen basın toplantısında, bunun sadece THY için değil, Türkiye-Çin ilişkileri için de önemli bir olay olduğunu söyledi.

Orhan Sivrikaya, 2010 yılında Şanghay'da Dünya Fuarı düzenleneceğine, İstanbul'un da Avrupa Kültür Başkenti olacağına işaret ederek, iki ülke arasındaki yolcu taşımacılığının artacağını belirtti. Sivrikaya, küresel ekonomik krize rağmen, THY'nin dış hatlardaki yolcu sayısının bu yıl yüzde 18 arttığına dikkati çekti.

Haftada 10 sefer

THY'nin İstanbul ile Pekin arasında Mayıs 1999'da haftada 3 gün olarak başlayan seferleri her gün İstanbul-Pekin-Şanghay olarak yapılıyordu. Yeni uygulamayla THY'nin Çin'e yaptığı seferlerin sayısı haftada 10'a çıktı. Böylece İstanbul'dan Şanghay'a salı, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 23.55 hareketle beş sefer yapılacak. THY uçakları Şanghay'dan da İstanbul'a pazartesi, çarşamba, perşembe, cumartesi ve pazar günleri yerel saatle 22.45'te hareket edecek.

THY, İstanbul'dan Pekin'e pazartesi, salı, perşembe, cuma ve pazar günleri 23.45'te, Pekin'den İstanbul'a da pazartesi, salı, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri yerel saatle 23.55'te hareketle beşer sefer düzenleyecek.