14 °C

Ticaret Kanunu tasarısı bu hafta Meclis'te

Tasarı; her şirketin internet sitesi kurmak zorunda olacağı, bileşik faiz uygulamasına son verileceği gibi bir dizi önemli uygulamaları içeriyor

Ticaret Kanunu tasarısı bu hafta Meclis'te

 

ANKARA -Türk Ticaret Kanunu Tasarısı TBMM Genel Kurulunda, 3 gün boyunca görüşülecek.

TBMM Genel Kurulunda, 25 Kasım Salı gününden itibaren, 1535 maddeden oluşan Ticaret Kanunu Tasarısı ele alınacak. "Temel kanun" olarak bölümler halinde ele alınacak olan tasarının 3 gün boyunca görüşülmesi bekleniyor.

Önemli değişiklikler içeren tasarıya göre, anonim veya bir başka şirket kurmak, şirketin sermayesini artırmak amacıyla veya vaadiyle halktan para toplanabilmesi için SPK'dan izin alınacak. İzin almadan para toplayanlara, 6 aya kadar hapis cezası verilecek.

Bileşik faiz uygulamasına son verilecek.

Yolcu taşımacılığında çağdaş kurallar benimsenecek. Şehirler arası yolculuklarda, yumurta, soğan, pide ve lahmacun yenilmeyecek; otobüslerde tavuk ve horoz gibi canlı hayvan taşınmayacak.

Kamyon ve dolmuşlardaki "kamyon çeker 10-20 ton, gönlüm çeker Paris Hilton", "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım", "Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza" gibi yazılar kaldırılacak.

Yolcular, gemi kazalarında tazminat alabilecek. "Ulla" gemisinin neden olduğu olayların önlenmesi amacıyla, hacizli Türk veya yabancı bayraklı gemilerin vaktinden evvel satılmaları olanağı getirilecek.

Türkiye 'sorumluluk sigortası'yla tanışacak 

Türk hukukuna ilk defa "sorumluluk sigortası" kavramı girecek. Yanlış tedavi uygulayan doktor, yanlış savunma yapan avukat, kötü yönetim sergileyen şirket yetkilisi, "sorumluluk sigortası" kapsamında tazminat ödeyecek.

Her şirket, internet sitesi kurmak zorunda olacak. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul toplantıları, elektronik ortamda yapılabilecek. İnternet sitesini oluşturmayan şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Saldırgan satış yöntemi

Evin kapısına gelerek (kapıdan) veya yoldan çevirerek yapılan satışlar, "saldırgan satış yöntemi" olarak değerlendirilecek.

Başkalarını veya mallarını ve fiyatlarını, yanıltıcı, incitici ve kötüleyici beyanlar, karşılaştırmalı ve aşırı reklamlar, paye, diploma veya ödül almadığı halde bunlara sahipmişcesine hareket etme, rekabeti bozucu satış yöntemleri, haksız rekabet sayılacak.

Şirketler hukuki şeklini değiştirebilecek. Tür değiştirmede ortakların şirket payları ve hakları korunacak. Tür değiştirme bahane edilerek, hiçbir ortak şirketten çıkarılamayacak ve hakları sınırlandırılamayacak. Kooperatifler, ticaret şirketi sayılacak.

TBMM Genel Kurulu; 25 Kasım Salı günü 15.00-23.00, 26 Kasım Çarşamba ve 27 Kasım Perşembe günleri ise 11.00-23.00 saatleri arasında çalışacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.