20 °C

Ticaretin önü açıldı

ATO Başkanı Bezci, ticari gayrimenkul kredilerinde yüzde 50 sınırının kaldırılması ile ticaretin önünün açıldığını belirtti.

Ticaretin önü açıldı

 

 

 
ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), ticari gayrimenkul kredileri miktarının, gayrimenkulün değerinin yüzde 50'sini geçemeyeceğine ilişkin sınırı kaldırmasının ticaretin önünü açacağını belirtti.
Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, BDDK'nın 2010'da aldığı kararla iş yeri finansmanı için kullandırılacak krediyi, gayrimenkul değerinin yüzde 50'siyle sınırlamasının, bu alandaki kredi hacminin küçük kalmasına neden olduğunu savundu.
Yeni kararın bu alandaki kredilerde artışa yol açacağını ifade eden Bezci, şunları kaydetti:
"Türkiye'de mortgage diye bilinen kanunla konut finansmanı kredileri büyük ölçüde arttı ve konut satışları hızlandı. Ticari amaçlı gayrimenkul krediler sınırlama nedeniyle gayrimenkul kredileri içinde yaklaşık yüzde 5 oranında kaldı. Dükkan ve depo türü ticari gayrimenkul satışları ekonominin seyriyle artış ve azalış gösteriyor. İş yeri finansmanında kredilerin gayrimenkul değerinin yüzde 50'si ile sınırlandırılmasının kaldırılması, iş alemi için çok sevindirici olmuş, ticaretin önü açılmıştır."
Bezci, kararın inşaat sektörüne de hareketlilik kazandıracağını belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap