26 °C

Ticarette ‘Bereketli Hilal’ atağı

İstanbul Ticaret Odası, Batı ve Ortadoğu uygarlıklarının doğduğu bölge olan ve Bereketli Hilal olarak bilinen bölgenin iki önemli noktasını, Bağdat ve Amman’ı yakın markaja aldı...

Ticarette ‘Bereketli Hilal’ atağı

DÜNYA

Bir zamanlar en fazla ihracat yaptığımız güney komşumuz Irak, 2003 yılından bu yana devam eden savaşın izlerini silmeye çalışırken, ticaretin geliştirilmesi için bir adım da İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) geldi. Irak, global ekonomi ile entegre olmak için girişimlerini artırırken, İTO Başkanı Şekib Avdagiç ile Bağdat Ticaret Odası Başkanı Cafer El-Hamdani başkent Bağdat’ta buluştu.

İTO Başkanı Avdagiç, iki ülke ticaretinin gelişmesi için Bağdat’ta ortak endüstri bölgeleri kurulması teklifinde bulundu. Irak tarafı da bu konuya sıcak bakınca Avdagiç ve Hamdani, ortaklaşa ‘endüstri bölgeleri’ kurmak üzere işbirliği yapma kararı aldı. Avdagiç, “Biz Irak’a sadece ticaret için gelmiyoruz. Türk özel sektörü, Irak’ta yatırım yapmak için de çok ilgili. İki taraflı bakıyoruz. Üstelik Türk şirketleri batılı firmaların 10 milyon dolara gerçekleştireceği bir tesisi, 4-5 milyon dolara rahatlıkla inşa edebilir. Ortak yatırımlar mutlaka gündemimizde olmalı” şeklinde konuştu.

20 milyar dolar ihracat hedefi için ortak gayret

Avdagiç, iki ülkenin 2018’de ticaret hacminin 9.7 milyar dolar olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile görüşmesinde ortaya konan 20 milyar dolar hedefi için hep birlikte gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kasımda Bağdat Fuarı’na katılma çağrısı

İTO Başkanı Avdagiç, Türk firmalarına 1-10 Kasım’da düzenlenecek Uluslararası Bağdat Fuarı’na katılmaları çağrısında bulundu. Irak’ın ekonomik refahının gelişmesinde Türk iş adamlarının önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Türk Hava Yolları; Bağdat, Basra, Necef, Erbil, Süleymaniye olmak üzere 5 noktaya doğrudan uçuş gerçekleştiriyor. Ayrıca burada 4 Türk bankası faaliyet gösteriyor. Özellikle Türk müteahhitlerin Irak’ta ciddi işleri bulunuyor” dedi.

Ovaköy Sınır Kapısı’nın açılması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın geçen hafta yaptığı Irak ziyaretinde gündeme gelen, özellikle açılması gereken transit geçişler, gümrük kapılarının artırılması, Ovaköy Sınır Kapısı’nın açılması, Yatırımların Karşılıklı Teşviki, Korunması ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmalarının önemine de dikkat çeken Avdagiç, “Bize göre bu konular, ticaretin artırılmasının önündeki engellerin kaldırılması bakımından çok önemli” dedi.

Güvenlik giderek daha iyi hale geliyor

Avdagiç, Irak’la ilgili önemli konulardan birinin güvenlik olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Irak’ta güvenlik giderek daha iyi hale geliyor. Irak’ın kuzeyi ile Bağdat ilişkilerinin bir ölçüde düzelmesi üzerine çifte gümrükleme de sona erdi. Bu Türk firmaları için de çok iyi. Irak’ın son dönemde yeni ürünlerin ithalatına yasak getirmesi ya da vergileri yükseltmesi olumsuz bir gelişme. Ama yapılacak atakla, ticaretteki gelişmelerin önümüzdeki dönemde rakamlara da yansımasını bekliyoruz.”

Türk şirketlerine ‘İmtiyaz sahibi’ vurgusu

Bağdat Ticaret Odası Başkanı Cafer El-Hamdani de, Türkiye ile ikili ilişkilerin süratle gelişmesini beklediklerini söyledi: “Irak’ın yeniden inşası için Türk şirketlerinin etkinliğine ve çalışkanlığına güveniyoruz” diyen Hamdani, “Irak hükümeti, Irak’ın yeniden inşasına büyük bütçeler ayırdı. Türk şirketlerine Irak’ın inşasında ‘imtiyaz sahibi’ şirketler olarak bakmak ve görmek istiyoruz” diye konuştu.

Yumurta engeline “üretim” teklifi

Görüşmede Irak’ın Türkiye’den aldığı yumurtalara uyguladığı ticari engel de gündeme geldi. Bağdat iş dünyası, ticari engelle Türkiye’den alınan yumurta koli maliyetinin 20 dolardan 60 dolara çıkmasına, ‘ülkedeki sınırlı üretimin getirdiği baskıyı’ gerekçe gösterdi. Irak tarafı, engelin kaldırılması için çalışacaklarını, benzer olayların yaşanmaması için Irak’taki tüketime paralel üretimi artırmak üzere Türk yatırımcıları Irak’a yatırıma çağırdı

Irak, Türkiye’nin ihracatında 4’üncü sırada

Ürdün, ABD ile serbest ticaret anlaşmasına sahip

- Irak, günde 3.5 milyon varil petrol ihraç etmeye başladı. Petrol fiyatları artınca umutlar da arttı. Bu da ekonomik gelişmenin ve Irak’ın yeniden inşası için olumlu görünüyor.

- İTO, kurucusu olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi aracılığı ile de Irak’ın gelişmesine katkıda bulunulacak. Bağdat Üniversitesi’nde en çok talep edilen ikinci dil Türkçe.

- Irak, bu yılın ilk 5 ayında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler içinde Almanya, İngiltere ve İtalya’nın ardından 4’üncü sırada.

- Türkiye’den Irak’a Ocak-Mayıs döneminde 3 milyar 603 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

- Yıllık bazda ise Türkiye, 2018’de Irak’a 8.3 milyar dolarlık ihracat, 1.4 milyar dolarlık ithalat yaptı. İki ülkenin ticaret hacmi 2018'de 9.7 milyar dolar oldu.

- Türkiye’de yabancıya konut satışında Irak ilk sırada. İlk 5 ayda Irak vatandaşları Türkiye’den 2 bin 908 konut aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap