4 °C

Trakyalı iş adamları Sudan'a gidecek

TRAKYAKA tarafından bölgedeki iş adamları Sudan'ın başkenti Hartum'a götürülecek

Trakyalı iş adamları Sudan'a gidecek

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından bölgedeki iş adamları, Sudan'ın başkenti Hartum'a iş gezisi için götürülecek. 

TRAKYAKA yazılı açıklamasına göre, 24-29 Ocak 2016 tarihleri arasında bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ve borsalarla birlikte bir çok farklı sektörlerde yatırımları bulunan iş adamlarınının Hartum'a götürüleceği belirtildi. 

TRAKYAKA tarafından düzenlenecek 5 günlük ziyaret boyunca ilk olarak 2016 yılında 33. kez yapılacak Uluslararası Hartum Fuarı'na katılımın sağlanacağı ifade edilen açıklamada, Hartum'da bulunan Türkiye Başkonsolosluğu ve ataşelikleriyle toplantılardan sonra Federal Hükümet Yatırım ve Ekonomi Bakanları ile Tekirdağ ve Hartum bazında iş geliştirme toplantıları düzenleneceği kaydedildi. 

Sudan'da, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından 780 bin hektar tarım arazisinin Türk yatırımcılara tahsis edildiği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da Sudan'ın çeşitli şehirlerinde muhtelif yatırımlar yapıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Sudan 37 milyon nüfusu ve toprak büyüklüğü bakımından Afrika'nın en büyük ülkelerinden biri olup, gerek TİGEM gerek diğer devlet kurumları Sudan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasında aktif olarak çalışıyor. Sudan, ekonomik açıdan petrol üreticisi bir ülke olmasının dışında 120 milyon canlı büyük ve küçükbaş hayvana sahip. Dünya genelinde Arap Zamkı ve Susam gibi ürünlerin yüzde 70 - 80 civarında üretildiği bir ülke olmasının yanında siyasi açıdan da Afrika'da bulunan ülkeler arasında 2012 yılından itibaren herhangi bir sorunun yaşanmadığı bir ülke konumunda. Sudan, zengin yeraltı ve yer üstü kaynaklarına sahip olmasına rağmen bunları kullanacak bilgi, altyapı ve teknolojiye sahip olmaması nedeniyle Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından hedef ülke olarak seçildi ve ülkenin gelecek 10 yıl içinde şimdiki durumundan çok farklı bir performans göstermesi bekleniyor." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.